Ana Sayfa Gündem İcralar esnafa nefes aldırmıyor

İcralar esnafa nefes aldırmıyor

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, esnafın pandeminin bedelini ödemeye devam ettiğini belirterek, ‘’İcralar snafa nefes aldırmıyor’’ dedi.

Giriş Tarihi: 9 Ağustos 2021 Pazartesi 11:54
İcralar esnafa nefes aldırmıyor

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, esnafın pandeminin bedelini ödemeye devam ettiğini belirterek, ‘’İcralar snafa nefes aldırmıyor’’ dedi.

Sümer, esnafın içinde bulunduğu durum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Pandemi sürecini tek başına mücadele ederek geçiren esnafın önünde ödenmeyi bekleyen borç yükü olduğunu belirten Orhan Sümer; “Esnafın borç yükü her geçen gün artıyor” dedi.

 

ESNAF PANDEMİNİN BEDELİNİ ÖDEMEYE DEVAM EDİYOR

Orhan Sümer, “Pandemi sürecini çok ağır geçiren esnaflarımızın zorlu mücadelesi devam ediyor. Normalleşme süreci başladı ancak esnafın ihtiyacı olan destekler verilmiyor. Belirli kısıtlamalar halen sürerken esnafın borcu her geçen gün katlanıyor. Borçlar için yapılandırmalar bazı Kamu Bankalarında karşılık bulurken diğer kamu bankaları borçları ertelemiyor. Borç kıskacında sıkışmış durumda olan esnaf en azından vergilerden muaf tutulmak istiyor” Dedi.

 

KREDİLER ÖDENEMİYOR

Orhan Sümer, “Pandeminin şartları iyice ağırlaşınca iktidar sanki destekmiş gibi göstererek esnafa kredi verdi. Aslında milleti yine borçlandırdı. Alınan krediler ne yazık ki ödeme tarihleri gelmiş olmasına rağmen ödenemiyor. Çünkü altı ay ertelemeli verilen kredileri ödeyecek şekilde kazanç sağlanamadı. Defalarca esnaflarımıza kredi değil karşılıksız destek gerekli demiştik ancak iktidar gözmezden geldi. Şimdi yüz binlerce esnafımız verilen bu krediler yüzünden icralık durumda” Dedi.

 

İCRALAR ESNAFA NEFES ALDIRMIYOR

Orhan Sümer, “Ekonominin çarkları esnaf iş yapıyorsa dönüyor demektir. Esnaf hem iş yapamadığı gibi hem de icralar yüzünden nefes alamıyor. Hesapları blokeli durumda olan esnaflarımız ödeme ve hammadde alırken büyük sıkıntı yaşıyor. Bir çok esnafımızın hesaplarında e –bloke durumu mevcut. Parasıyla malzeme alıp daha sonra onunla iş yapabilecek durumda olan vatandaşlarımız hesaplardaki e-bloke durumundan ötürü kıpırdayamaz duruma gelmiştir. İktidarın ekonomin temel direği olan esnaflarımızın borç yüküne yapılandırma getirmesi şarttır” Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ çilesi

Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ çilesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık