Ana Sayfa Gündem İktidara güvenmiyorsanız da aşıya güvenin

İktidara güvenmiyorsanız da aşıya güvenin

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın pandemi sürecini şeffaf şekilde yürütmemesinden dolayı aşı tereddüdü ve karşıtlığının arttığını söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2021 Çarşamba 14:15
İktidara güvenmiyorsanız da aşıya güvenin

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın pandemi sürecini şeffaf şekilde yürütmemesinden dolayı aşı tereddüdü ve karşıtlığının arttığını söyledi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 12 yaş üstü çocukların tercihe bağlı olarak aşılanmasının doğru ancak geç kalınmış bir karar olduğunu kaydeden Bulut,aşı karşıtlarına çağrı yaptı. Bulut, “İktidara güvenmiyorsanız da aşıya güvenin. Aşının koronavirüs üzerindeki etkinliği bilimsel bir gerçek. Toplum sağlığı için herkesi aşı olmaya çağırıyorum” dedi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, toplumda oluşan aşı tereddüdü ve karşıtlığı ilgili yazılı açıklama yaptı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 12 yaş üstü çocukların tercihe bağlı olarak aşılanmasının doğru ancak geç kalınmış bir karar olduğunu kaydeden Bulut, yaz tatilinde, okullar açılmadan bu aşıların planlanması gerektiğini bildirdi. Bulut, “Yaz tatilinde aşılama yapılmış olsaydı çocuklar antikorları oluşmuş olarak okula gidecekti” dedi.

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ının aşı yaptırmayanlar olduğunu kaydeden Bulut, ikinci ve üçüncü dozdan sonra hastanelere ve yoğun bakıma yatışın düştüğüne işaret etti. Aşının salgında en büyük ilaç olduğunu dile getiren Bulut, aşının bireysel değil, toplumsal bir karar olduğunu; aşı reddinin sadece bireysel değil toplumsal bir tehdit oluşturduğunu bildirdi.

AŞI TEREDDDÜTÜ ORTADAN KALDIRILMALI

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Bulut, “Ülkemiz aşı yarışında geç kaldı. Sağlık Bakanlığı, ülkemizde vakalar pik yaparken aşı temininde gecikti.Küresel bir salgın olan COVID-19’a karşı toplum sağlığını koruyabilmek, toplumsal bağışıklığı sağlamak için nüfusun yüzde 80’inden fazlasını aşılamamız lazım. Şu anda aşı var ancak toplumda aşıya karşı bir tereddüt ve karşıtlık oluştu. Bunun nedeni de iktidarın pandemi sürecini şeffaf bir şekilde yürütmemesinden kaynaklanıyor” dedi.

GÜVENSİZLİK VAR

Sağlık Bakanı’nın aşı konusunda, hasta/vaka konusunda birbirini tutmayan söylemlerinin, iktidarın binlerce kişinin katılımıyla yaptığı lebalep kongrelerin, mitinglerin vatandaşı tereddüde düşürdüğünü kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

Kimi vatandaşlar virüsün varlığına inanmazken, kimi vatandaşlarda da bu durum aşıya karşı bir güvensizliğin oluşmasına neden oldu. Öncelikle toplumda bir güvensizliğin oluşmaması için, halk sağlığını yakından ilgilendiren aşı sürecinde, kamuoyu detaylı ve açık bir şekilde bilgilendirilmeliydi. Aşılama sürecinde vatandaşın kafasında herhangi bir soru işareti oluşmaması için şeffaf olunmalıydı. Bu konuda Sağlık Bakanı’nı defalarca uyarmamıza rağmen, uyarılarımız dikkate alınmadı.

AŞI OLUN

Bütün vatandaşları aşı olmaya çağıran Bulut, “Koronavirüs aşısı olmayanlar nedeniyle ölüm ve vaka sayıları bir türlü düşmüyor. “İktidara güvenmiyorsanız da aşıya güvenin.Ortada bilimsel bir gerçek var. Salgınla mücadelede en etkin silahımız aşı. Aşı olanlar, olmayanlara göre büyük risk altında. Bütün vatandaşlarımızı toplum sağlığı için, sevdiklerinin hayatı için aşı olmaya çağırıyorum.Aşı olanlar da maske, mesafe ve hijyenden uzaklaşmamalı” ifadelerini kullandı.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık