Ana Sayfa Gündem İlaç yokluğunun nedeni iktidar…  

İlaç yokluğunun nedeni iktidar…  

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ilaca erişim sorunu için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2021 Salı 14:04
İlaç yokluğunun nedeni iktidar…

 

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ilaca erişim sorunu için Meclis Araştırması açılmasını istedi. TBMM Başkanlığına, Meclis Araştırma Önergesi sunan Bulut, Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında 4.57 TL’ye sabitlenen Euro kuru nedeniyle firmaların piyasaya ilaç sürmediğini, yurttaşın ilaca erişemediğini belirtti.

Eczanelerde yaklaşık 1000 kalem ürün bulunamadığını, bu tablonun gün geçtikçe derinleştiğini belirten Bulut, şunları söyledi:

“Eksik ilaçların büyük bölümünü ise muadili olmayan ithal ilaçlar oluşturmaktadır. Eczane eczane ilaç arayan hastalar ciddi bir mağduriyet yaşamakta, her yıl aynı sorun yaşanmasına rağmen Sağlık Bakanlığı, ilaç yokluğunun önüne geçmek için bir türlü kalıcı çözüm üretememektedir. İlaç yokluğu eczanelerin ya da ilaç üreticilerinin sorunu değil, bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir.

Eczanelerde grip ve alerji ilaçları, ağrı kesiciler, çocuk antibiyotikleri, şuruplar, göz damlaları, astım ilaçları, diyabet, kolesterol gibi kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlar, kanser ilaçları, psikiyatri ilaçları, Alzheimer, şizofreni, demans gibi hastalıklarda kullanılan ilaçlar bulunamamaktadır. İlaçlara ulaşamayan hastaların tedavileri yarım kalmakta, hasta ve hasta yakınları mağdur olmaktadır.

Mağduriyetin diğer bir ayağında da topluma kesintisiz ilaç ve sağlık hizmeti veren eczacılar vardır. İlaç yokluğu nedeniyle vatandaşla, eczacı karşı karşıya getirilmektedir. İlaçların her bir biriminin üretiminden tüketimine kadar her hareketinin izlenmesine, hangi eczanede hangi depoda kaç ilaç olduğunun bilinmesine olanak veren İlaç Takip Sistemi olmasına rağmen eczanelere baskınlar yaparak, eczacılar hedef gösterilmektedir. Hastalar da bulamadıkları ilacın sorumlusu olarak eczacıları görmektedir. Eczacılar çareyi, eczanelerinin camlarına “Bulamadığınız ilaçların sorumlusu eczacınız değildir” yazısı asmakta bulmuştur.

Ülkemiz ilaç hammaddesinde yüzde 75 dışa bağımlıdır. İktidarın uyguladığı hatalı ilaç ve eczacı politikası, yerli ilaç fabrikalarının kapatılması nedeniyle ülkemize ilaçta dışarı bağımlı hale getirilmiştir. İlaçta var olan sorunların aşılması için güçlü-etkin bir yerli ilaç sanayiine ihtiyaç olduğu açıktır. Konunun tüm paydaşların katılımıyla halk sağlığının gelişimini olumlu yönde etkileyecek ulusal ilaç politikaları bir an evvel hayata geçirilmelidir. Üretim kolaylaştırmalı, ruhsat sorunu çözülmeli, yerli ilacın önündeki engeller bir an önce kaldırılmalıdır. Yerli ilaç üretimi için bir yol haritası belirlenip, bu programa göre ilerlemelidir. Özellikle insana yatırım yapılmalı, AR-GE çalışmalarına daha fazla kaynak ayrılmalı; ilaç konusunda ulusal bir mevzuat oluşturulmalıdır.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 4 şehit

Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 4 şehit

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık