Ana Sayfa Yaşam İnatçı hipertansiyona “renal denervasyon” son verebilir!

İnatçı hipertansiyona “renal denervasyon” son verebilir!

Yüksek tansiyondan şikayetçisiniz, en az 3 ilaç almanıza karşın kan basıncınız düşürülemiyor, tansiyonunuz yine 16’nın üzerinde… Hipertansiyona karşı en yenilikçi tedavilerden olan Renal Denervasyon sizi inatçı hipertansiyonunuzdan kurtarabilir!

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2014 Salı 12:36
İnatçı hipertansiyona “renal denervasyon” son verebilir!

40 ila 60 dakika süren operasyon sonrası yüksek tansiyon hastalarının kan basıncında önemli oranda düşüş sağlandığını, hiçbirinde ciddi veya olağan dışı yan etki gözlemlenmediğini söyleyen Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, bu yöntemin dünyada beş, Türkiye’de ise iki yıldır uygulandığını ve ilk tedavi sonuçlarının da umut verici olduğunu sözlerine ekliyor.

Renal Denervasyon yöntemi tansiyon hastaları açısından neden önemli?

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalarının sempatik adı verilen sinirleri tipik olarak fazla aktif çalışıyor. Bu durumda kan basıncını artırıp aynı zamanda kalp, böbrek sinirlerinin seçici şekilde yavaşlaması için “Renal Denervasyon” adı verilen bir teknik uygulanıyor. Bu teknik, kan basıncının yükselen hormonların böbrek tarafından üretimini azaltıyor ve aynı zamanda kalp, böbrekler ve kan damarlarında daha fazla zarar oluşmasına karşı da koruma sağlayabiliyor. Renal Denervasyon yöntemi, doktorlara kontrol edilemeyen hipertansiyon için birçok fayda sağlayan yenilikçi bir tedavi seçeneği sunuyor. Bunlar, kan basıncında belirgin azalma, güvenli, kısa süreli ve genel anestezi gerektirmeyen tedavi imkanı, ayrıca hızlı iyileşme süresi ve minimum yan etki olarak da sıralanabiliyor.

Tansiyonun yüksek olması vücutta ne gibi tahribatlara neden oluyor?

Hipertansiyon denilen yüksek kan basıncı, vücuttaki dolaşımı sırasında kanın arter duvarlarına uyguladığı basınç kuvvetini ölçüyor. Herkesin kan basıncında günlük dalgalanmalar yaşanabiliyor, ancak bu değişiklikler genellikle geçici oluyor ve sağlığımız üzerinde uzun süreli etkisi göstermiyor. Ancak sürekli yüksek olan kan basıncı kalbi kapasitesinden fazla çalışmaya zorluyor ve yaşamı tehdit edici olabiliyor. Tıpkı çok yüksek hava basıncının tekerleğe zarar vermesi gibi, yüksek kan basıncı da atardamarlara hasar verebiliyor.  Yüksek kan basıncı kalp yetmezliği, inme (felç), böbrek yetmezliği koroner kalp (kalp-damar) hastalığı, göz sorunları, kalp kası kalınlaşması, ritim sorunları, aort denen en büyük damarın yırtılması ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilen ciddi bir durum olarak karşımıza çıkabiliyor.

Hangi hastalar için öneriliyor?

Henüz bu konuda yayımlanmış kesin bir veri olmasa da, yapılmış olan klinik çalışmalardaki hasta seçim kriterleri baz alınabilir. Hasta idrar söktürücü içeren en az üç ya da daha fazla ilaç almasına rağmen tansiyonunu kontrol altına alamıyorsa Renal Denervasyon uygulanabiliyor. Ayrıca, yapısal böbrek damar anomalisi ile böbrek yetmezliği olan hastalarda, böbrek damar çapı ve uzunluğu yetersiz olan hastalarda, son altı ay içinde kalp krizi ve inme geçirmemiş hastalarda öneriliyor.

Bu yöntem ile yüksek tansiyondan kurtulma olasılığı nedir?

Renal Denervasyon tedavisi gören hastalarda ortalama sistolik kan basıncı 32 mmHg düşüş sağlıyor,  hastaların hiçbirinde ciddi yan etki veya olağan dışı yan etkiler gözlemlenmiyor. Sadece işlemin büyük kısmı klasik anjiyografi yöntemlerini içerdiği için anjiyoda olabilecek riskler söz konusu oluyor.

Renal Denervasyon nasıl bir operasyondur?

Yöntem hastanenin klasik kalp anjiyo laboratuvarı adı verilen özel bir bölümde gerçekleştiriliyor. Operasyon için öncelikle hastanın damar yolundan serum ve ilaç verilip, kan basıncı ile kalp ritmi izleniyor. Hastanın üst uyluk bölgesinin uyuşmasını sağlamak amacıyla lokal anestezi uygulanıyor. Bu prosedür esnasında hastaya genel anestezi uygulanmıyor, ancak rahatlaması için sakinleştirici ve gerektiğinde ağrı kesici ilaçlar verilebiliyor. Doktor, hastanın kasık bölgesinde hazırlanan alandaki bir atardamara içi boş, kısa bir kılıf yerleştirerek işlemi başlatıyor.

Renal Denervasyon cihazı, kılavuz kateter adı verilen daha uzun bir tüp aracılığıyla damara sokuluyor. Bu kateter böbreklere kan taşıyan arterlere yönlendiriliyor ve Renal Denervasyon cihazı için yol görevi görüyor. Her tedavi yaklaşık 20 dakika sürüyor. İlk damar içi tedavi tamamlandığında doktor, diğer böbreğe kan taşıyan damara erişmek için kılavuz kateteri yeniden konumlandırarak, burada tedaviye başlıyor. Gerekli tüm tedaviler uygulandıktan sonra tedavi kateteri ve kılavuz kateter bacak damarından çıkartılarak işlem sonlandırılıyor.

Operasyondan sonra nasıl bir takip yöntemi uygulanıyor?

Hasta, işlem bittikten sonra iyileşme sürecini izleyebilmek için başka bir bölüme götürülüyor. Bu sırada kasık bölgesindeki kılıf çıkarılabiliyor ve olası bir kanama durana kadar kateter giriş yerine basınç uygulanabiliyor. Hastanede yatma süresi çeşitli faktörlere ve doktorun önerisine bağlı olmakla birlikte genelde bir günü aşmıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ç.Ü’de ‘10. Geleneksel Anestezi Günleri’

Ç.Ü’de ‘10. Geleneksel Anestezi Günleri’

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık