Ana Sayfa Ekonomi İncefikir, ''Fiyatları düşürmek için üretimi destekleyin''

İncefikir, ''Fiyatları düşürmek için üretimi destekleyin''

Seyhan Ziraat Odası 2'nci Başkanı Cahit İncefikir, tarımda dışa bağımlılığın azaltılması ve fiyatların düşürülmesi için üretimin desteklenmesi, koşulların iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2017 Perşembe 11:28
İncefikir, ''Fiyatları düşürmek için üretimi destekleyin''

Bu yıl buğday rekoltesinin yağışa bağlı olarak iyi olduğunu belirten İncefikir, gıda fiyatlarının yüksek seyretmesinin ana nedenin uygulanan yanlış tarım politikaları olduğunu dile getirdi. İncefikir, "Tarım politikaları uzun vadeli alınmalı ve uygulamaya sokulmalıdır. Bu nedenleri ortadan kaldırmadıkça tarımsal dışa bağımlılığınız giderek artar. Kısa vadeli çözümler üreterek sadece fiyatı düşürmeye yönelik bir politika oluşturursanız kendi çiftçiniz yerine başka ülkelerin çiftçisini destekler, milyonlarca dolar ülke kaynağını başka ülkelerin çiftçisine harcamış olursunuz" dedi. 
Tarımsal üretimin bir zincirin halkası olduğunu söyleyen İncefikir sözlerini şöyle sürdürdü:
"İlk olarak tarım toprakları ve meralar korunmalıdır. Her yıl tarım toprakları biraz daha yok ediliyor. Bunun dışında üretim yapan çiftçi desteklenmelidir. Buğday ithalatında vergiyi sıfırlamak üreticiye büyük zarar verir. Bu ileriki yıllarda daha fazla hissedilecektir. Çünkü tarımsal üretimdeki artış hızı özellikle son 20 yıldır nüfus artış hızının gerisinde kalmakta, bu nedenle gıda açığı giderek büyümektedir. Uygulanan yanlış tarım politikalarıyla bir yandan çiftçiyi tarımdan uzaklaştırırken diğer yandan da tarımsal ithalatımız sürekli artış gösterip döviz kaybı oluşmaktadır. 2003 -2015 yılları arasında tarımsal destekleme bütçesi toplamda 61 milyar lirayken, aynı dönemde tarım ve gıda ithalatına 270 milyar lira ödenmiştir. Aynı sorunu son dönemde kırmızı ette de yaşamaktayız.
2010 ile 2015 yılları arasında 1,5 milyon büyükbaş, 2,3 milyon küçükbaş hayvan ile 212 bin ton et ithali yapılması, karşılığında 3,8 milyar dolar ödenmiştir. Fiyatları baskı altına almak için yapılan ithalata rağmen et fiyatlarının düzenli olarak artması uygulanan politikanın yanlışlığını göstermektedir."

 

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

"Pamuk üreticisi hasat sevinci yaşayamıyor"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık