Ana Sayfa Siyaset ‘’İnsan haklarına yönelik ihlallerin artması üzüntü verici''

‘’İnsan haklarına yönelik ihlallerin artması üzüntü verici''

CHP Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, hayatın her anında ve her gün insanı esas alan, insan merkezli, insanı el üstünde tutan bir anlayışın benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2013 Pazartesi 13:06
‘’İnsan haklarına yönelik ihlallerin artması üzüntü verici''

CHP Seyhan İlçe Başkanı Karakuş, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ilgili yayınladığı mesajında insan haklarının, insan olmanın ve onurunun doğal bir sonucu olduğunu belirterek, “İnsan hakları, çağdaş uygar toplumun temeli olup, demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. İnsanı bir sınıfa, bir ideolojiye, bir başka kimliğe sıkıştırmak doğru bir anlayış değildir. Anayasal güvencenin altına alınan insan hakları, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin yakalanmasının temel koşulu olduğu bir gerçektir. Ancak, ülkemizde son yıllarda insan haklarına yönelik ihlallerin artması da üzüntü vericidir.


Siyasal ve ekonomik çıkarlar uğruna bölgemizde devam eden savaşlarda insanın yaşam hakkına vurulan en büyük darbedir. İnsan hakları diyeceksiniz, en güzel yasa ve bildirgelere imza atacaksınız, sonra çıkar uğruna insanları katledeceksiniz. Bu çifte standart ve utanç tablosundan insanlığın kurtulması şarttır. Bunların en başında yaşam hakkı gelmektedir. Bunu teminat altına almak da sosyal devlet ilkesidir. İnsan hak ve özgürlüklerini benimseyerek yaşayan bireylerin oluşturduğu bir toplum, gerçek anlamda uygarlık seviyesini yakalamış demektir.


Adaletin, hakkın, hukukun üstün olduğu, insanların kendilerini özgürce ifade edebildiği, tüm insanların ezilmeden, dışlanmadan, ötekileştirilmeden, ayrımcılığa uğramadan yaşadıkları ülke topraklarında, sadece insan olmalarından ötürü sahip oldukları temel haklarını eşit şekilde kullanabileceği bir dünya diliyorum" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık