Ana Sayfa Gündem Japonlar, Adana’nın çöpünden enerji üretmek için geldiler

Japonlar, Adana’nın çöpünden enerji üretmek için geldiler

Japon Devi firmaların temsilcieri, katı atıktan enerji üretmek için fizilibite çalışması yapmak üzere Adana’ya geldi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yle görüşen, Japon Hükümeti destekli heyet, fizilibite çalışmalarının ardından, katı atıktan enerji üretiminin verimli olup olmayacağı konusunda karar verecek.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2014 Perşembe 15:48
Japonlar, Adana’nın çöpünden enerji üretmek için geldiler

Katı atıktan enerji üretimi konusunda Türkiye’de yatırım yapmak isteyen Japon devi firmalar; Toyota Tsusho Corp, Hitachi Zosen Corp, JGC Corp, JASE-W, EX Research Institute, Clean Authority Of Tokyo 23 Cities’in temsilcilerinin bulunduğu heyet,  Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye’nin koordinasyonunda Adana’ya geldi ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yle görüştü. Başbakanlık Yatırım Ajansı yöneticilerinin de bulunduğu heyetin Adana’ya gelişiyle ilgili, Başkan Sözlü’ye bilgi veren REC Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman, Japonya heyetinin İstanbul ve Ankara’da girişimleri bulunduğunu, Adana ve İzmir’le ilgili de yeni yatırım istekleri olduğunu ifade etti. Japonya Hükümeti’nin desteğini alan heyeti bu nedenle Adana’ya getirdiklerini belirten Sayman, katı atıktan enerji üretimi konusunda fizibilite çalışması yapıldığını anlattı.

Heyetin Sofulu Katı Atık Entegre Bertaraf Tesisi’ni de gezdiğini belirten Sayman, şu anda heyetin, söz konusu yatırımlar için uygun ortam olup olmadığını araştırdığını kaydetti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, Japon Heyetini Adana’da görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Adanalı’nın yararına olacak projelerde işbirliği yapmayı istediklerini söyledi. Daha önce Ceyhan’da benzer bir katı atık tesisi projesi için AB’den 15 milyon euroluk destek alan proje oluşturduklarını hatırlatan Başkan Sözlü, fizilibite çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden görüşülüp, projeler üretilebileceğini açıkladı.

Japon Heyeti, Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı’ndan da brifing aldı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık