Ana Sayfa Gündem Kadınlarda Meme Kanseri 1. Sırada

Kadınlarda Meme Kanseri 1. Sırada

Adana Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Çağlar Çatak, her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski bulunduğunu, erken tanının önemli olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Ekim 2015 Perşembe 13:46
Kadınlarda Meme Kanseri 1. Sırada

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Çağlar Çatak ,meme kanserinin kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer aldığını belirterek, “Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır.”dedi.

Meme kanseri oluşumunda genetik değişikliklerin çok önemli olduğuna dikkat çeken Çatak, “Genetik yapıdaki çeşitli faktörler ve normal yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan bozukluklar kansere neden olur. Meme kanserlerinin sadece %7-9’luk bir kısmı ailesel geçişlidir.” dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Çağlar Çatak, kadın, cinsiyet ve yaşlanmanın meme kanseri için en önemli risk faktörleri olduğuna dikkat çekerek diğer bilinen risk faktörleri konusunda da şöyle dedi:

“İlk doğum yaşı: 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapanlarda, 18 yaş öncesinde ilk doğumunu yapanlara göre risk artmaktadır.

İlk adet yaşı: İlk adetini erken yaşlarda görenler, yaşam boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı risk artmaktadır.

Menopoz yaşı: Menopoz bilindiği gibi kadının adetten kesildiği, doğurganlığının sona erdiği dönemdir. İleri yaşta (>55 yaş) menopoza girme meme kanseri riskini arttırmaktadır.

Emzirme: En az bir yıl süreyle emzirmenin koruyucu etkisinin olduğunu gösteren verilerin yanı sıra herhangi bir etkisinin olmadığını iddia eden çalışmalar da mevcuttur.

Beslenme: Menopoz sonrası dönemde yağ oranı yüksek gıdalarla beslenme ile meme kanseri gelişimi arasında ilişki mevcuttur. Aksi olarak sebze ağırlıklı beslenmenin ise koruyucu etkisi vardır.”

Çatak, bazı risk faktörlerinin kişinin kendi kontrolü altında olduğunu, kanserden korunmak için de, kişinin kendi genel sağlık durumunu koruma amaçlı dengeli beslenme, zayıflama veya kiloyu koruma, sigara içmeme, alkolü sınırlandırma, düzenli egzersiz gibi faaliyetlerde bulunabileceğini kaydetti. Çatak kanser tanısı konusunda ise şunları söyledi:

ERKEN TANI İÇİN 3 YÖNTEM

“ Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar ; evde kendi kendine yapılan meme kontrolleri, doktor tarafından yılda bir yapılan meme muayeneleri ve mamografi (meme röntgen filmi) olarak sayılabilir.

Tedavi: Meme kanseri tedavisi, alanında uzmanlaşmış bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bu ekibin temel üyeleri meme cerrahı, tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğudur. Meme kanserinin temel tedavisi cerrahidir.

Tarama: Ulusal kanser tarama programı önerilerine göre; 20-40 yaş arası; Ayda bir kendi kendine    meme muayenesi, iki yılda bir klinik meme muayenesi

40-69 yaş arası; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi, yılda bir klinik meme muayenesi, iki yılda bir mamografi çekilmesi gerekmektedir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz KADEM maske üretimine başladı

KADEM maske üretimine başladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık