Ana Sayfa Yaşam KANSER SONRASINDA ANNE OLABİLME ŞANSI!

KANSER SONRASINDA ANNE OLABİLME ŞANSI!

Adana'da özel bir hastanenin Tüp Bebek Merkezi, Türkiye’deki az sayıda merkezde gerçekleştirilebilen başarılı bir “over doku dondurma işlemi”ne imza atarak Çukurova Bölge’sinde bir ilki gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2018 Perşembe 08:04
KANSER SONRASINDA ANNE OLABİLME ŞANSI!

32 yaşındaki meme kanseri hamile bir hastaya,  gerçekleştirilen sezaryen ile sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirmesinin hemen ardından üreme yeteneğinin korunması için over doku dondurma işlemi yapıldı. Hastanın kanserli memesi de cerrahi bir operasyon ile alındı. Adana’da ve bölgede bir ilki merkezlerinde başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten Hastanenin Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Y. Doç. Dr. Feza Burak, over doku dondurma işlemi hakkında genel bilgiler verdi.

Amaç anne adayının üreme yeteneğinin korumak

Over doku dondurma (yumurta dokusunun dondurulması) işleminin her türlü kanser hastalığının radyoterapi veya kemoterapi ile tedavisinden önce ya da cerrahi yöntemlerle hastanın her iki yumurtalığının alınmasını gerektiren durumlarda anne adayının üreme yeteneğinin korunmasını amaçlayan bir işlem olduğunu anlatan Y. Doç. Dr. Feza Burak, bu işlemin 40 yaşından sonra gebelik ihtimalinin yüksek oranda düşmesinden dolayı pek önerilmediğini, tıbbi olarak izin verilen yaş sınırının ise 44 olduğunu söyledi.

Tedaviden sonra anne olma şansı veriyor

Over doku dondurma işleminde yumurtalığın yumurta hücrelerini içeren üst tabakasının cerrahi bir operasyonla sıyrılarak alındığını ve sonrasında bu dokuların eksi 197 santigrat derecedeki embriyoloji laboratuvarında bulunan sıvı nitrojen tanklarında dondurma işlemine tabi tutulduğunu anlatan Y. Doç. Dr. Feza Burak, kanser hastalarında radyoterapi veya kemoterapi tedavisinin sonlanmasının ardından eğer hastanın yumurtalık fonksiyonları biyolojik olarak geri dönmeyecek olursa ya da tedavi nedeniyle hastanın menopoza girmesi durumunda hastadan alınan dokuların geri çözdürme işlemine alındığını ve sonrasında da tekrar hastaya nakledildiğini belirterek, “Over doku dondurma işleminin yapılabilmesi için hastanın kanser tedavisini üstelenen doktorun uygunluk raporunun olması gerekir. Ayrıca kanser hastalarının yumurtalık dokusundan patoloji örnekleri alınarak bu dokularda kanser hücresi olup olmadığı araştırılır. Yapılan patolojik inceleme sonunda kanser hücresi tespit edilirse nakil işlemi gerçekleştirilmez” dedi.


Nakilden sonra tüp bebek tedavisi uygulanıyor

Nakil işleminden sonrası ile ilgili de konuşan Y. Doç. Dr. Feza Burak, “Nakilden sonra çeşitli ilaçlar yardımı ile yumurta gelişiminin sağlanması hedeflenir. Yumurta gelişimi başarılı olur ise tüp bebek tedavisi yöntemi ile yumurta toplama işleminin (OPU) ardından embriyo transferi yapılarak gebelik elde edilmeye çalışılır” dedi.

Kanser tedavisi öncesi zaman gerekiyor

Over doku dondurma işlemine alternatif olarak kanser tedavisi görecek hasta evli ise embriyo dondurma işleminin, bekar olması durumunda ise yumurta dondurma işleminin yapılabileceğini söyleyen Y. Doç. Dr. Feza Burak, ancak burada en önemli kriterin hastanın kanser tedavisine başlanmadan önce nakil için yeterli vaktinin olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Maske ve eldivenler için özel atık kutusu

Maske ve eldivenler için özel atık kutusu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık