Ana Sayfa Siyaset Karakaya: ''Bunu ancak işgalci yapar!''

Karakaya: ''Bunu ancak işgalci yapar!''

Adana Etnoğrafya Müzesi’nin kiliseye dönüştürüleceği iddiaları gündemdeki yerini korurken, kamuoyunda sarsıcı etki yapacak, çok daha çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Kiliseye dönüştürülme çalışması yapılan Adana Etnoğrafya Müzesi’nin adı, 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nda değiştirilmiş. MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Eğer iktidar bu işgalci zihniyeti, bu çirkinliği onaylamıyorsa, bu olayı küçümsememeli, derhal gereğini yapmalıdır” dedi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2016 Pazar 14:10
Karakaya: ''Bunu ancak işgalci yapar!''

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın cevaplandırılması talebiyle soru önergesi vermiş ve “Adana Etnografya Müzesi’nin kapatılacağı ve kiliseye dönüştürüleceği doğru mudur? Adana’nın bir sembolü olan, bir asırdır müze olarak hizmet veren bu binanın kapısına ‘Kuruköprü Kilisesi Müzesi’ yazılmasında ve kiliseye dönüştürülmesinde hangi kamu yararı gözetilmektedir?” diye sormuştu.

“BU KADAR DA OLMAZ”

Kamuoyu bu soruların cevabını beklerken, eski Milli Mensucat Fabrikası’nın yerine taşınması için 2013 yılından beri üzerinde ‘Tadilat’ yapılan bahse konu Adana Etnoğrafya Müzesi’nin adının, ‘bu kadar da olmaz’ dedirtecek bir tarihte değiştirildiği anlaşıldı. Adanalıların, kenti Fransız ve Ermeni işgalcilerden temizlediği gün olan ve bugüne kadar ‘Kurtuluş Bayramı’ olarak kutlanan ‘5 Ocak’ta isim değişikliğinin yapıldığı belirlendi.

BAKANLIK SİTESİNDEN DUYURULMUŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde ‘Duyurular’ bölümünde “Adana Etnoğrafya Müzesi’nin ismi, mevcut düzenlemeye uygun olarak Müsteşarlık Makamı’nın 05.01.2016 tarih ve 1775 sayılı onayı ile “Adana Kuruköprü Kilisesi Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi” olarak değiştirilmiştir” ifadesine yer verildiği görüldü.

NEDEN 5 OCAK GÜNÜ?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Adanalı vatandaşlarımız Etnoğrafya Müzesi’ne ‘Kilise’ görünümü kazandırma çalışmasındaki esrarı çözmeye çalışırken, şimdi bir de isim değişikliği tarihinin Adana’nın Kurtuluş Günü’ne denk getirilmiş olması oldukça düşündürücü. Üç yıl önce başlayan ve halen devam eden ‘yeniden düzenleme’ sürecinde isim değişikliği neden 5 Ocak’ta yapılmıştır?” diye konuştu.

İKTİDAR, DERHAL GEREĞİNİ YAPMALIDIR

Karakaya “Bazı yabancı sermaye grupları, Türkiye’deki yatırım projelerini özellikle bulunduğu kentin ‘kurtuluş günlerinde’ açmakta, ‘Bizi kovdunuz ama biz geri geldik’ mesajı vermektedir. İşgalci zihniyetin amacı belli; peki sizin amacınız nedir? Neden hazmedemiyorsunuz? Adanalılar 5 Ocak 2016’da ‘Kurtuluş Bayramı’nı coşkuyla kutlarken, Ankara’daki bürokrasi adeta alay edercesine aynı anlarda isim değişikliğini gerçekleştirmiştir. Bunu ancak işgalci yapar. Siyasi iktidarın Kültür ve Turizm Bakanı bu garabete nasıl izin vermiştir? Eğer iktidar bu işgalci zihniyeti, bu çirkinliği onaylamıyorsa, bu olayı küçümsememeli, derhal gereğini yapmalıdır.” dedi.

Karakaya, konuyu Meclis gündemine de taşıyacağını bildirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ağca: Aktif politikayı Adana'da yapıyorum

Ağca: Aktif politikayı Adana'da yapıyorum

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık