Ana Sayfa Siyaset Karakaya: ''Çukurova’da kimlikli bir yerleşim yaratacağız''

Karakaya: ''Çukurova’da kimlikli bir yerleşim yaratacağız''

CHP Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Erkan Karakaya, yerel yönetimlerin kentsel kimliğin en temel koruyucusu olduğunu belirtti, “Çukurova’da yaşayan halkımızın birlikte yaşamanın hazzını duyabileceği, kimlikli bir yaşam ortamını sağlamak belediyemizin önemli bir görevi olacaktır.” dedi

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2013 Pazartesi 11:24
Karakaya: ''Çukurova’da kimlikli bir yerleşim yaratacağız''

CHP Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Mimar Erkan karakaya, yerel yönetimlerin kentsel kimliğin en temel koruyucusu olduğunu söyledi.

Çukurova ilçesindeki kimliksiz, birbirinin tekrarı apartmanların ilçede yaşayanlar arasında bir birilikte yaşama aidiyetini hissettirmediğine dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi Çukurova İlçe Belediye Başkan Aday Adayı Mimar Erkan Karakaya şöyle dedi:

“Her yerleşimin korunması ve vurgulanması gereken bir kimliği vardır. Yerleşimin bölgesel ilişkileri, konumu, nüfusu, fiziki sınırları, çevresi, iklimi, formu yapısı kökeni, tarihi işlevleri ve bunların tümü bir yerleşimin diğerlerinden farkını ortaya koyar.

Günümüz yerleşimlerinin hızlı kentleşme, göç, bilimsel doğrulara dayandırılmayan planlamalar ile kimliği hızla olumsuz yönde değişmektedir. Gelişmenin yerleşmelerin doğasında olan bir dinamik olduğu göz ardı edilmemekle beraber, bu süreçlerde o yerleşmeyi diğerlerinden ayıran, yerel toplumun yaşamının vazgeçilmez girdileri arasında bulunan değerlerin yitirilmesi ve “ kimlik erozyonu” nun oluşması, gelişme dinamiklerinin yeniden tanımlanmasını gerekli kılmaktadır.

Yerleşim alanlarımızda süregelen olumsuz uygulamalar ve gelişmeler, çevreye yabancılaşma, çevreyle özdeşleşememe aidiyet duygusunun zayıflaması gibi birçok sosyal davranış bozukluğunu da beraberinde getirmektedir. Yerel yönetimler ise kentsel kimliğin en temel koruyucusudur.”

ÇUKUROVALILIK RUHUNU GELİŞTİRECEĞİZ

Karakaya,  Çukurova’da birlikte yaşamanın hazzını duyabileceği bir ortam yaratacaklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Bakir bir alan üzerine yakın geçmişte hızla yapılaşarak oluşmuş Çukurova ilçemiz bugün bırakınız bir kentsel kimlik ile tanımlanmasını, planlanmasındaki maksimum imar rantına dayalı bir anlayışın hâkim olması nedeniyle adeta otel kent görünümündedir. Yoğun konut bloklarından oluşan yapılaşma birbirinin tekrarı olarak gelişmiş, ilçede yaşayanlar arasında bir Çukurovalı kimliği oluşmamış ve ilçede yaşam alanına karşı bir aidiyet duygusu gelişmemiştir.

Çukurova’da yaşayan halkımızın birlikte yaşamanın hazzını duyabileceği, kimlikli bir yaşam ortamını sağlamak belediyemizin önemli bir görevi olacaktır. Çukurovalılar bu ilçede yaşamanın ayrıcalıklı bir yaşam alanı içerisinde Çukurovalılığın gururunu ve onurunu hissedeceklerdir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ülkenin gerçek gündemi geçim

Ülkenin gerçek gündemi geçim

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık