Ana Sayfa Ekonomi Karakaya: "Kentsel dönüşüm Türkiye'nin en büyük seçeneği"

Karakaya: "Kentsel dönüşüm Türkiye'nin en büyük seçeneği"

Adana firması SAMPAŞ'ın İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde, “akıllı şehir” olmanın yöntemini açıkladı. Karakaya, "Kentsel dönüşüm Türkiye'nin en büyük seçeneği" dedi.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2013 Cumartesi 11:06
Karakaya:

Adana firması SAMPAŞ’ın İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, kentlerin sorunlarından kurtulma, dönüşme ve gelişme modelini, İstanbul’da düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde anlattı.

Karakaya, Türkiye ve dünyaya; bir kentin nasıl daha yaşanılır, zengin ve modern hale getirileceğine dair izlenmesi gereken yolu gösterdi. Karakaya, 6306 Sayılı yeni kanunun , kentsel dönüşüm için yarattığı çok önemli fırsattan bahsetti.

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve 27-28 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen “Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi” İstanbul Conrad Otel’de Türkiye ve yurtdışından konuşmacıların katılımıyla yapıldı. Merkezi Adana’da bulunan Uluslararası Bilişim Firması SAMPAŞ, zirvenin platin sponsorluğunu üstlendi. Zirvede konuşmacılar arasında yer alan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, ödülünü SAMPAŞ İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya’nın elinden aldı.

Zirvede kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine hitap eden Şekip Karakaya, “Akıllı Şehirler” konusunun güç geçtikçe öneminin arttığına dikkat çekerek, şehirli nüfusun Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada da hızlı bir şekilde arttığına işaret etti.

ENVANTER ÇALIŞMASIYLA RONTGEN ÇEKİLECEK VE ANALİZ YAPILACAK

Karakaya, “Bu anlamda şehirlerde yaşam kalitesini belli bir seviyede tutabilmek ve hatta iyileştirmek için ‘akıllanmak’ gerekiyor. Bugün Türkiye, akıllı kent sistemleri için geliştirdiği uygulamalarla Avrupa ülkelerinin de önünde yer alıyor. Ancak önemli olan akıllanma iradesi. Bir kenti yönetmek için öncelikle o kenti tanımak gerek. Akıllanma iradesini oluşturabilmek için SAMPAŞ olarak işe önce kentleri envanterize ederek başladık. Böylece kentlerin röntgenini çekerek analiz etmiş olacağız.

Çünkü doğumdan ölüme yaşamın içinde geçtiği tüm kentleri süreçlere bölerek tarif ederek, her kent için ekonomik, sosyokültürel uyaranları coğrafi tabanlı olarak tanımlamalı ve her bir süreç için iş alanları oluşturabilecek projeler geliştirilmeliyiz” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN 600 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE

Şekip Karakaya, Türkiye’de Cumhuriyetin ilanı sonrasında benimsenen coğrafi kalkınma modeli nedeniyle belli kentlerde diğer kentlere oranla kalkınma düzeyinin daha yüksek olduğunu kaydederek şöyle konuştu: “Yaşanan bu gelişme, Türkiye’deki iç göç hareketinin hızla artmasıyla İstanbul, Körfez Çevresi, Adana gibi şehirlerde hızlı kentleşmeyi ve nüfus artışını beraberinde getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’yla birlikte tüm kentlerimizde bir rehabilitasyon süreci başladı. Bu süreç bize başka İstanbullar yaratmamız ve kentleri akıllandırmamız gerektiğini gösterdi. Kentsel dönüşüme 20 yılda ayrılması planlanan 600 milyar dolarlık bütçe, kentlerin akıllandırılması kavramının önemini ortaya koyan bir rakam” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SEÇENEĞİDİR

Kentsel dönüşümün, deprem riski olan bir binayı yıkıp yerine yenisini yapmak anlamına gelmediğini kaydeden Karakaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kentsel dönüşüm topyekun bir değişimdir. Kentsel dönüşüm Türkiye’nin en büyük seçeneğidir. Akıllanma kavramı, kentsel dönüşüm için toplumun bütün katmanlarının yeni bir yaşam felsefesi kazanması adına çok önemli bir araç olarak kullanılmalıdır” dedi.

Zirve boyunca SAMPAŞ, Akıllı Kent kavramının önemini vurguladı; yerel yönetimler için geliştirilen “Bulut Teknolojileri” yatırımlarını anlattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yatırımcı böyle kaçıyor!

Yatırımcı böyle kaçıyor!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık