Ana Sayfa Yaşam Kırmızıbiber kilo vermeyi kolaylaştırır…

Kırmızıbiber kilo vermeyi kolaylaştırır…

Beslenmenin, metabolizma için ne denli önem taşıdığı, hangi yararlara ya da yan etkilere neden olduğu günümüzün merak edilen konuları arasında yer alıyor.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2021 Salı 11:29
Kırmızıbiber kilo vermeyi kolaylaştırır…

Beslenmenin, metabolizma için ne denli önem taşıdığı, hangi yararlara ya da yan etkilere neden olduğu günümüzün merak edilen konuları arasında yer alıyor. Öğünlerde kolayca tüketilen, ancak etkileri üzerinde çalışma yapılmayan o denli çok besin ürünleri var ki; bunlardan biri de kırmızıbiber olmalı… Kırmızıbiber konusunda çok şey söylenmiş olabilir, ancak her gün yeni bir etkisinin kanıtlandığı da bir gerçek. Konuya ilişkin Diyetisyen Hülya Çağatay’da bazı bilgiler verirken, metabolizmayı hızlandırdığını, günümüzde çok büyüj önem taşıyan kilo verme konusunda süreci kolaylaştırdığını dile getirdi.

Çapatay’ın görüşleri şöyle:

Hızlı bir metabolizma kilo verme sürecini kolaylaştırmaktadır. Fiziksel aktivite, bol su ve bazı metabolizma hızlandırıcı besinler bu noktada en önemli yardımcılardır. Metabolizma hızlandırmada kırmızıbiberin etkisi oldukça büyüktür. İşte kırmızıbiberin metabolizma hızlandırmadaki etkisi… 

Kapsaisin sayesinde metabolizmayı hızlandırır 

Kırmızıbiber; içerisindeki acı lezzetini veren kapsaisin sayesinde metabolizmayı hızlandıran besinler arasındadır. Kapsaisin; sempatik sinir sistemi uyararak adrenal medulladan kateşolaminlerin salgılanmasını sağlar ve bu sayede enerji ve yağ metabolizmasını hızlandırır.  

Obezite oluşumunu engelleyebilir 

Kırmızıbiber, yemek sonrası vücuttaki metabolizmayı hızlandırarak besinlerin yakılmasını uyarır, iştahı baskılayarak alınan enerji miktarını azaltır ve bu sayede vücuttaki yağ kitlesinin azalmasını sağlar. Böylece obezite oluşumu engellenebilir.  

Japon araştırmacılar bu bilgiyi destekliyor 

Japon araştırıcılar tarafından yürütülen klinik çalışmalarda kırmızıbiberin iştahı baskıladığı, toplam alınan besin miktarında azalmayı sağladığı ve metabolizmayı hızlandırdığı gözlemlenmiştir. 

Başka bir çalışmada ise gönüllülerin bir kısmına kırmızıbiberin etkili maddesi kapsaisin kapsül halinde yutturularak, diğer bir kısmına ise kapsaisin domates suyu içerisine ilave edilerek verilmiş. Sonuçta, gün içerisinde alınan enerji miktarının kapsaisinin domates suyu içerisinde verilmesi ile daha belirgin bir şekilde azaldığı gözlenmiş. Yani kapsaisin ağızdan temas ile verildiğinde iştahı daha yüksek oranda baskılamış. Ağız yoluyla besin içerisinde alınan kırmızıbiber sempatik sinir sistemini uyararak iştahı baskılamayı sağlamıştır. 

 Mide-bağırsak problemleri olanlar dikkat… 

Unutulmamalıdır ki tek bir besinden mucize beklemek oldukça yanlıştır. Ilımlı düzeyde kırmızıbiber tüketimi yapılmalıdır. Fazla miktarda tüketmek mide-bağırsak sisteminde tahrişe sebep olabilir. Ayrıca mide-bağırsak problemi yaşayan bireyler de kırmızıbiber tüketimini minimal düzeylere indirgemelidir.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık