Ana Sayfa Ekonomi Kısa çalışmada emeklilik Meclis gündeminde

Kısa çalışmada emeklilik Meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, pandemide verilen ve sonrasında kaldırılan Kısa Çalışma Ödeneği'nin emeklilik süresine eklenmesi gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2021 Perşembe 13:42
Kısa çalışmada emeklilik Meclis gündeminde

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, pandemide verilen ve sonrasında kaldırılan Kısa Çalışma Ödeneği'nin emeklilik süresine eklenmesi gerektiğini belirtti. Meclis’te yaptığı konuşmada, Türkiye'de salgınla birlikte daha da derinleşen ekonomik ve siyasi krizin yaşamı olumsuz etkilediğini, insanların zorda bırakıldığının altını çizdi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları söyledi:

"Zaten büyük bir ekonomik ve siyasi kriz ortamında yaşanan pandemi sürecinde halkı mağdur etmeyi başaran iktidar, yurttaşlarımızın çağrılarına kulak vermiyor. Bu güzel ülkede esnafından çiftçisine, emeklisinden kamu emekçisine, işçisinden işsizine herkes feryat ediyor. Niye bunlar yaşanıyor? Çünkü AKP'nin yanlış ekonomi politikaları sonucu ocaklar battı. Bu kara kış aylarında ocaklar tütmüyor. Elektrikten doğalgaza, kömürden şekere her şey fahiş oranda zamlandı. Siftahsız dükkan kapatan esnaftan, ürünü para etmeyen çiftçiye çare bulmanız gerekiyor.

Malum pandemi döneminde insanlarımıza Kısa Çalışma Ödeneği verildi. Bu ödenekten yararlanan yurttaşlarımızın sağlık primleri kesildi, emeklilik primlerine yansımadı. Eğer hakkı verilseydi emekliliğine 3 yılı kalan birisi 1.5 sene sonra emekli olacaktı. Yapılmadığı için hala 3 sene bekliyor, arada geçen süreyi kaybetmiş oldu. Kısa çalışma ödeneği emeklilik süresine eklensin, mağduriyet sona ersin. Çok sayıda insanımız bu konuyla ilgili mağduriyetini dile getirip çare bulunmasını talep ediyor. Bu sese kulak verip bu çağrının gereğini yapmak zorundasınız. Zaten mağdur olan insanların beklentilerine yanıt vermek mecburiyetindesiniz. Artık bir adım atın." 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Abdioğulları’na Etiyopya’dan yatırım çağrısı

Abdioğulları’na Etiyopya’dan yatırım çağrısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık