Ana Sayfa Gündem Kömür yanmadan el yakıyor

Kömür yanmadan el yakıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, doğalgazın ardından kömür fiyatlarındaki fahiş artışın el yakmaya başladığını söyledi

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2021 Cumartesi 10:41
Kömür yanmadan el yakıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dönem dönem zamlanan ve bir yıl içindeki fiyat artışı yüzde 50’yı bulan doğalgazın ardından kışlık yakacak kömüre gelen zamların da el yakmaya başladığını söyledi. 

1200  LİRADAN 2 BİN 600 LİRAYA…

Geçen yıl fiyatı 1200 TL civarında olan kömürün bu yılın Mart ve Nisan aylarında 1300 TL arasında satıldığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde kömür fiyatları anormal derecede artış gösterdi. Kimi bölgelerde, türünü göre  Afrika’dan ithal edilen kömürün fiyatı 2 bin 500 TL ila 2 bin 600 TL arasında satışı yapılıyor. Kömürde yüzde 100’e varan artış var. Rusya’dan ithal edilen kalorifer kömürü ise geçen yıl 210 dolar iken fiyattı bu yıl 340 dolara çıktı. Kömür sobadan önce  vatandaşın cebini yakıyor. Bu zamlara kim dur diyecektir” ifadelerini kullandı. 

BU ZAMLAR NEDEN?

Rusların kömür üretimini azalması ve döviz kurlarındaki dengesizliğin kömür fiyatına  artışına  bir neden olduğu yönünde açıklamalar yapıldığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ancak birkaç ayda kömür fiyatının yüzde 100’e varan oranda zamlanması kabul edilebilir bir durum değildir. Afrika’dan ithal edilen kömürün fiyat artışı % 100’ü buldu. Öte yandan kalorifer kömürü için  ithalatçı firmaların Rusya’daki kömür üretiminin azalmasını gerekçe göstererek, kış mevsimi öncesinde bu tür artışları yapmasının, dar gelirli vatandaşı büyük sıkıntıya sokacağı ortadadır. Birkaç ay önce 1300 TL’ye satılan ve stoklanan kömürlerin bile şimdi 2 bin 500 - 2 bin 600 TL bandında satıldığı iddia ediliyor“ diye konuştu. 

BU FİYATA NASIL KÖMÜR ALACAKLAR  

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Doğalgaza, kömüre, temel tüketim maddelerine, gıda ürünlerine ve elektriğe gelen zamlar aldı başını gidiyor. Dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşın geliri yerinde sayarken, hayatını idame ettirmesi için satın alması gereken ürünler sürekli zamlanıyor. Ülkemizde çoğunluğu emekli ve asgari ücretli olmak üzere nüfusun yarıya yakınını dar gelirli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu insanlar, yüzde 100 artış yaşanan kömürü nasıl alacaklar? Kışın tezek mi yakacaklar. Doğalgaz ve elektrik faturalarına vatandaş bakmaya korkuyor. Her ay farklı ve zamlı fiyatlardan dert yanıyor. Kömür fiyatları da aldı başını gidiyor ama yaşanan bu durumu iktidar seyrediyor” diyerek tepkisini dile getirdi. 

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer’e dert yanan vatandaşlar bazı  kömürlerinde içeriğinde sorun olduğunu söyleyerek, “Kış sert geçerse ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Yorgana, battaniyeye sarılıp zor koşullarda kış yaşarız” diye dert yandılar.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karalar, “Gazimize saldırı kabul edilemez”

Karalar, “Gazimize saldırı kabul edilemez”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık