Ana Sayfa Siyaset ''Kubilay olayının izleri belleğimizden hiç silinmemiştir''

''Kubilay olayının izleri belleğimizden hiç silinmemiştir''

CHP Adana İl Başkanı Sümer "Günümüzde Atatürk'e, devrimlerine, kurduğu cumhuriyete saldıranların sayısı azalmamış sadece yöntemleri değişmiştir”

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2013 Pazar 13:57
''Kubilay olayının izleri belleğimizden hiç silinmemiştir''

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Orhan Sümer, Devrim Şehidi Kubilay'ın 23 Aralık 1930'da Menemen'de çıkan gerici ayaklanmada Derviş Mehmet tarafından kafası kesilerek vahşice katledilmesinin yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.


Kubilay'ın bir devrim şehidi olduğunu vurgulayan Sümer, mesajında şunları söyledi:


"Ulusunu çok seven, devrimleri benimseyen, hurafelere inanmayan, akılcı yoldan ayrılmayan; gelişmeyi, ilerlemeyi- kalkınmayı hedefleyen Cumhuriyet öğretmeni Kubilay, gericilerin hedefi olduğunda henüz yirmi dört yaşında bir yedek subaydı. Kubilay Atatürk devrimlerini halka anlatmak, sahiplenmek ve gerektiğinde savunmak üzere öğretmen okulundan mezun olmuş ve askerlik görevini yapmak üzere Menemen'e gitmiştir.


Ancak 23 Aralık 1930'da "Biz şeriat ordusuyuz, bize Cumhuriyetin kurşunları işlemez” diyerek ayaklanan yobazların lideri Derviş Mehmet tarafından cami avlusunda boynu kesilerek şehit edilmiştir. Elbette ayaklanma hemen bastırılmış ve olayın sorumluları mahkemelerce hak ettikleri cezalara çarptırılmışlardır. Ne var ki Kubilay olayının izleri toplumsal belleğimizden hiç silinmemiştir.

 

CHP olarak biliyoruz ki günümüzde Atatürk'e, devrimlerine, kurduğu cumhuriyete saldıranların sayısı azalmamış sadece yöntemleri değişmiştir. Toplumun harcı olan Atatürkçü düşünceyi yok etmek, Atatürk ve O'na ait değerleri silmek İsteyen bu düşünce; Türk Ulusu'nun çok güvendiğimiz sağduyusuyla çözülecektir. Devrim şehidimiz Kubilay'ı bir kez daha saygıyla anarken tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun diyorum.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeniden Refah'tan  miting gibi mahalle toplantısı

Yeniden Refah'tan miting gibi mahalle toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık