Ana Sayfa Gündem Kültürel mirasa 180 milyon lira

Kültürel mirasa 180 milyon lira

Türkiye'nin kültürel mirasının korunarak yaşatılmasına yönelik Bakanlık desteği, geçtiğimiz yıl, ortalama yüzde 35 oranında arttı.

Giriş Tarihi: 14 Ocak 2014 Salı 11:07
Kültürel mirasa 180 milyon lira
Kültür ve Turizm Bakanlığı proje, uygulama, kazı, kamulaştırma işleri ile taşınmaz kültür varlıklarına proje ve uygulama yardım faaliyetleri için 2013 yılında ortalama 180 milyon liralık kaynak kullandı.

Bakan Ömer Çelik " Kültürel mirasımızı sadece geçmişe ait bir mesele olarak görmemeliyiz. Kültürel mirasa sahip çıkmak bugünümüz ve geleceğimiz için bir tercih değil zorunluluktur. Kültürel mirası donuk ve cansız bir olgu olarak değil, canlı, devingen ve dinamik bir mesele olarak görmeliyiz. Kültürel mirası koruma irademiz sürekli gelişen bir eylem olarak varolacaktır. Mirasımızı korumak sadece kültürel bir hassasiyet değil bizim için temel bir siyasal eylemdir" diyerek ödeneğin artırılması talimatını verdi.

Kültür varlıklarına 2012 yılında 135 milyon 245 bin 048 lira ödenek aktaran Bakanlık, geçtiğimiz yıl bu rakamı Bakan Ömer Çelik'in bu talimatıyla 179 milyon 539 bin 768 liraya çıkarttı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in bu hassasiyetiyle kültür yatırımlarına ağırlık verilirken, 2013 yılında 115 projenin gerçekleşmesi için de çalışma başlatıldı.

Taşınmaz kültür varlıkları ile müzelerin rölöve, restitüsyon, restorasyon, teşhir-tanzim, çevre düzenleme ve mühendislik projeleri için ortalama 61 milyon lira aktaran Bakanlık, ayrıca Adana, Hatay, Urfa ve Uşak müzeleri olmak üzere 4 yeni müze inşaatına da başladı. 2013 yılında anılan müze inşaatlarına 54 milyon 510 bin 256 lira ödenek sağlanırken; İstanbul, Ankara, Samsun, Balıkesir, Gaziantep, Aydın, Kahramanmaraş, Uşak ve Bursa illerinde de toplam 18 özel müze ziyarete açıldı.

KÜLTÜR MERKEZLERİ ARTIYOR: 2014'TE 11 YENİ KÜLTÜR MERKEZİ

Türkiye geçtiğimiz yıl içerisinde üç kültür merkezine daha kavuştu. Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi Elazığ'da hizmete girerken, Yüreğir Kültür Merkezi Adana'da, Yüksekova Kültür Merkezi ise Hakkâri' de açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kültür merkezlerine geçtiğimiz yıl gönderdiği ödenek miktarı ise 108 milyon 750 bin 235 lira oldu. Bakan Ömer Çelik'in önem verdiği Kültür Merkezlerine bu yıl 11 adet daha eklenecek. Böylelikle Bakanlık 94 olan Kültür Merkezi sayısını 105'e çıkaracak.

TARİHİ YAPILAR HAYATA DÖNÜYOR

Türkiye genelinde özel mülkiyetteki tarihi yapılar Bakanlığın maddi desteği ile aslına uygun olarak hayata döndürülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik” kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil ettiği taşınmazların sahiplerine maddi destek sağlamaya devam ediyor.

Özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetindeki tescilli taşınmazların projelerinin elde edilmesi ve onarımlarının yapılabilmesi amacıyla destek sağlayan Bakanlık, 2013 yılında 540 tarihi yapıya toplam 10 milyon 366 bin 917 lira ödenek aktardı. Bu yapılardan 238 adedine 7 milyon 266 bin lira onarım yardımı sağlayan Bakanlık, 302 adedine ise 3 milyon 100 bin 917 liralık proje yardımında bulundu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hasat geldi ama hala fiyat yok

Hasat geldi ama hala fiyat yok

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık