Ana Sayfa Ekonomi Kur asgari ücreti eritti!

Kur asgari ücreti eritti!

CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, dolar kurundaki artış nedeniyle asgari ücretteki erimenin 1482 liraya ulaştığını dile getirdi.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2021 Pazar 11:44
Kur asgari ücreti eritti!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, dolar kurundaki artış nedeniyle asgari ücretteki erimenin 1482 liraya ulaştığını dile getirdi. Bu yılın başında net 2 bin 825 lira olan asgari ücretin 383 dolara denk geldiğini belirten CHP’li Barut, emekçinin zor durumda olduğunun altını çizdi.

Emekli maaşlarıyla asgari ücretin eridiğini vurgulayan Barut, şunları söyledi:

"Yılbaşında asgari ücret 2 bin 825 liraya çıkmıştı. O zaman dolar kuru 7.37 liraydı. Bugün ise 11.23 lirayı aşmış halde. Yılbaşında asgari ücretlinin kazancı 383 dolara tekabül ediyordu. Şimdi ise 251 dolara kadar geriledi. Dolar kurundaki artış karşısında asgari ücretlinin maaşı tam 132 dolar eridi. Türk lirası cinsinden söz edecek olursak net 1482 lira daha düştü. Sene 2016 iken 1300 lira olan net asgari ücretle 430 dolar alınabiliyordu. Bugün yaşanan krizin ne kadar vahim bir tabloya yol açtığı ortadadır.
Yapılan araştırmalarda 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 3 bin 49 lira olarak belirlenmişti. Gıda harcamasıyla birlikte giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu olan aylık harcamalarının toplamı yani yoksulluk sınırı ise 10 bin lirayı aştı. Şimdiki asgari ücret ise açlık sınırının bile 224 lira altında. Türkiye'de 14 milyon asgari ücretli açlık sınırının altında yaşıyor yani. Halkımız, işçi ve emekçilerimiz açlığa, sefalete, yoksulluğa ve işsizliğe mahkum ediliyor. Emekli maaşlarından kamudaki ücretlere, asgari ücretteki erimeden enflasyon ve zamlarla kuşa dönen maaşlara çare bulması gerekenleri uyarıyoruz. Gelin çözüm için adım atın. Maaşlardaki erimeye karşı arada oluşan farkı desteklerle kapatın. Halka destek olun, Kara Kış Fonu kurup insanlarımıza sahip çıkın. Çaresizliği dayatmayın, yanlışta ısrar etmeyin, asgari ücreti insanca yaşam seviyesine getirip yurttaşı daha fazla mağdur etmeyin."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş borç batağına sürükleniyor

Vatandaş borç batağına sürükleniyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık