Ana Sayfa Gündem Kuraklık tedirgin ediyor

Kuraklık tedirgin ediyor

Seyhan Ziraat Odası II. Başkanı Cahit İncefikir, Çukurova'da geçen yıla göre ekim alanı yüzde 10 azalan buğday üretiminde, havaların kurak gitmesi nedeniyle yağış almayan alanların sulama birliklerine ait kanallardan alınan su ile yağmurlama yöntemiyle sulandığı, sulama alanının dışındaki kıraç bölgelerde çiftçinin tedirgin olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2016 Pazar 12:20
Kuraklık tedirgin ediyor

Kıraç alanlarda önümüzdeki 15 – 20 günde belli aralıklarla yağmur yağmaması halinde üreticilerin yeniden ekim yapmak zorunda kalacağını belirten İncefikir, yaklaşık 20 milyon ton olan Türkiye'nin yıllık buğday üretiminin yüzde 7'sinin Çukurova bölgesinden karşılandığını, ekimi biten buğday tarlalarının yeterli yağış alamaması durumunda verim kaybının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

TARLASINI EKEN ÜRETİCİ YAĞMUR BEKLİYOR

Ekimi biten buğday tarlalarının yeterli yağış alamadığını belirten İncefikir, ''Tarlasını eken üretici yağmur bekliyor. Buğday rekoltesinin beklenen düzeyde olması için yağışların yeterli ve aynı zamanda düzenlilik arz etmesi önemli. Bölgemizde yağış almayan yerlerdeki bazı çiftçiler buğdayın çimlenmesi için sulama kanallardan aldıkları su ile yağmurlama sistemiyle sulamaya başladı. Buğday hasadının ilk yapıldığı bölgemizdeki sulanamayan arazilerdeki çiftçilerimiz yağmurun yağmasını bekliyor”

İKLİM ŞARTLARINA UYGUN TOHUM SEÇİLMELİ

İklim ve bölge şartlarına uygun sertifikalı tohumun tercih edilmesinin önemine de değinen İncefikir, Sertifikalı tohumda çeşit özellikleri bilindiğinden ekim zamanı tam olarak ayarlanabilir. Çeşit özellikleri bilindiğinde ürünün gelişimi sırasında izlenecek olan uygulama (bakım, sulama) programı da daha rahat belirlenir. Sertifikalı tohumlukta çeşit saflığı en az yüzde 97 oranındadır. İçerisinde yabancı madde en çok yüzde 3'tür. Verim artışı ve tasarruf sağlayarak tohum maliyetini düşürür.” 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnstax Fotoğraf Makinesi Çeşitleri

İnstax Fotoğraf Makinesi Çeşitleri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık