Ana Sayfa Gündem Kurbanlıkların fiyatı 2 katına çıktı

Kurbanlıkların fiyatı 2 katına çıktı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, geçtiğimiz seneye göre kurbanlık sayısının 1/3 oranında azaldığını belirterek, “Kurbanlıkların fiyatı geçen seneye göre 2 katına çıktı. Besici, yem maliyeti çok yüksek olduğu için besicinin hayvanını besleyecek gücü kalmadı, zararına da olsa kurbanlıkları bir an önce elinden çıkarmak istiyor” dedi.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2022 Salı 08:37
Kurbanlıkların fiyatı 2 katına çıktı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, geçtiğimiz seneye göre kurbanlık sayısının 1/3 oranında azaldığını belirterek, “Kurbanlıkların fiyatı geçen seneye göre 2 katına çıktı. Besici, yem maliyeti çok yüksek olduğu için besicinin hayvanını besleyecek gücü kalmadı, zararına da olsa kurbanlıkları bir an önce elinden çıkarmak istiyor” dedi.

Bulut, Adana’da yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satan besicilerin sorunlarını dinledi. Fahiş bir şekilde zamlanan yem, elektrik, mazot ve nakliye giderleriyle birlikte besicilerin zor durumda kaldığını kaydeden Bulut, “Besicileri ziyaret ettik. Hem kurban fiyatlarını hem de besicilerin sorunları nedir onu öğrenmeye çalıştık ama maalesef herkes dertli. Kurbanlıkların fiyatı geçen seneye göre 2 katına çıktı. Besici, yem maliyeti çok yüksek olduğu için zararına da olsa kurbanlıkları bir an önce elinden çıkarmak istiyor” dedi.

SATMADIĞIMIZ HER GÜN ZARAR EDİYORUZ

Besici, Bulut’un, “Bu yıl geçen seneki satışları yakalayabilir misiniz? Sorusuna; “Yakalayamayız. Hayvanımız satılsın; durduğunda da zarar ediyoruz, yem yedireceğiz o da zarar. Kurban’da satacağız bitecek; yem almayacağız. İster istemez kurbandan sonra hayvanın fiyatı daha da düşecek” yanıtını verdi.

HAYVANI DOYURAMIYORUM

Besici, “Geçen sene ne kadar hayvan vardı?” sorusuna da şu yanıt verdi:

“Geçen sene 70 tane hayvanımız vardı. Kurbana 2 hafta kala bitirmiştim. Şimdi 6 tane hayvanım var daha bir tanesi sattım. Bunları da sattığım zaman bir daha besicilik yapmayacağım. Beslediğim fiyata satamıyorum. Parakazanamıyorum. Sayı azaldı, fiyatı da düşürdüm. Yem maliyeti çok yüksek, doyuramıyorum. Geçen yıl samanı kendi tarlamdan yaptırdığım halde bana 6 bin liraya malolmuştu, şimdi 15 bin lira. 2,5 kat arttı. En ucuz olan saman. Kurban zamanı satamazsak kasaba vereceğiz. O da yarı parasına. Çünkü besleyecek gücü kalmadı çiftçinin.”

YEMCİYE ÇALIŞIYORUM

Bir diğer besici de “Kurbanlıkları 3 bin 500- 4 bin arası satıyoruz ama para kazanamıyoruz. Geçen sene 2 bin liraya satıyorduk, ama arpa 100 liraydıbu sene 400 lira.Hadi bundan gel para kazanmamızı iste. Arpa 4 kat arttı ama biz zam yapamadık. Müşteri, 1000 liralık var mı diyor. Benim bundan para kazanma derdim yok; sadece satıp sağ salim borcumu ödeyeyim. Geçen sene benim 200’den fazlahayvanım vardı şimdi 150-160 anca. Yemciye çalışıyorum. O da ‘koyuncuya çalışıyorum’ diyor. Koyun yem yemezse de olmuyor” diye konuştu.

HAYVANLAR ALTIN YİYOR, SARI ALTIN

CHP’li Bulut’un “O zaman vatandaş bu sene kurban alamayacak mı? sorusunu da şöyle yanıtladı:

Mahvolduk. Alacak durum yok. Satıyorsun, aynısını alamıyorsun. Bugün bunu 1500 TL’ye veriyorsun, 2000 TL’yealamıyorsun. Üretici de para kazanmıyor, tüketicide… Kurbana kadar fiyatlar daha da artar mı bilmiyorum.Arpa-yem fiyatı arttıkça bununda fiyatı artacak. Yem bizi mahvetti,2 katına 3 katına çıktı. Yem böyle olduğu sürece para kazanmak bitti. Ben hayvanlara 6 ay bakıyorum. Alıcıyasen bir gün bak bedavaya vereyim bunları diyorum arkasını dönüp gidiyor. Kurban alayım sevap işleyeyim diyor ama biz de bunun için emek veriyoruz gece gündüz adamımla, genel de ailece bakıyoruz. Hayvanların günlük masrafı 1000 TL.Vatandaş şimdi gelsin 500’er yüz lira aşağıya vereceğim. Bunlar altın yiyor, sarı altın. Altın ayarına çıktı. Yem etten daha pahalı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Balcalı dijital hastane sistemine geçiyor

Balcalı dijital hastane sistemine geçiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık