Ana Sayfa Siyaset “Laik, demokratik Cumhuriyete hep birlikte sahip çıkacağız”

“Laik, demokratik Cumhuriyete hep birlikte sahip çıkacağız”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, AKP iktidarı döneminde Türkiye’nin çağdaşlıktan, demokrasiden ve laiklikten uzaklaştığına dikkati çekti. Barut, bu durumdan kaygı duyan tüm kurum ve kuruluşlarla güç birliği yaparak laik, demokratik Cumhuriyete sahip çıkacaklarını belirtti.

Giriş Tarihi: 7 Nisan 2016 Perşembe 13:35
“Laik, demokratik Cumhuriyete hep birlikte sahip çıkacağız”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana Şube Başkanı Şükrü Şahin ve yönetim kurulu üyeleri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut ve il yönetimini ziyaret etti.  Barut ve yönetimini Cumartesi günü CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve gazeteci-yazar Erdoğan Aydın’ın Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde konuşmacı olarak katılacağı “Alevilerin Demokratik Türkiye Hayali” konulu panele ve dayanışma yemeğine davet eden Şahin, laik, demokratik Cumhuriyet sayesinde insanların bir arada huzur içinde yaşayabildiğine dikkati çekti.

 

“GERİCİLİĞE KARŞI ORTAK MÜCADELE ŞART”

Mevcut iktidarın dini değerleri kullanarak “zorunlu din dersi”, “dört gün okul bir gün cami” gibi yaşama geçirdiği çağdaşlıkla bağdaşmayan uygulamaların, toplumsal yaşamı tehdit ettiğini ifade eden Şahin, laik, demokratik cumhuriyetten yana olan tüm kurum ve kuruluşların yobazlığa, gericiliğe karşı ortak bir mücadele vermesi gerektiğini söyledi.

 

TÜRKİYE ÇAĞDAŞ YAŞAMDAN, DEMOKRASİDEN UZAKLAŞIYOR

Türkiye’nin 14 yıllık AKP iktidarı döneminde her geçen gün geriye gittiğini, çağdaş yaşamdan, demokrasiden, laiklikten uzaklaştığını belirten Barut, dini unsurların kirli yanların gizlenmesi için bir araç olarak kullandığını vurguladı.

 

“LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETE HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

“Laik, demokratik Cumhuriyete hep beraber sahip çıkmalıyız” diyen Barut, uygulamalarıyla toplumu ayrıştıran, farklı özelliklere sahip insanlar arasındaki barış ortamının bozulmasına neden olan siyasal iktidara karşı aynı kaygıları taşıyan kurum, kuruluş ve kişilerin güç birliği yapması gerektiğini kaydetti. Barut, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi aynı zamanda laik, demokratik Cumhuriyetin teminatıdır.  Cumhuriyet Halk Partisi aynı zamanda ezilenlerin, zulme ve haksızlığa uğrayanların, yoksulların yanında emek mücadelesi veren partidir. Cumhuriyet değerleri ve halk yararı ortak paydasında gericiliğe, yobazlığa karşı tüm kurum ve kuruluşlarla güç birliği yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık