Ana Sayfa Yaşam Matematik Sergisi Adanalılarla buluşuyor

Matematik Sergisi Adanalılarla buluşuyor

“matematiğin gözünden IMAGINARY” uluslararası gezici sergisi 2015’te İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da açılan beş serginin ardından bu yıl OYAK’ın desteğiyle 8 şehirde daha izleyiciyle buluşuyor:

Giriş Tarihi: 5 Şubat 2016 Cuma 12:01
Matematik Sergisi Adanalılarla buluşuyor

Adana, Zonguldak, Ordu, Bolu, Kocaeli, Denizli, Mardin ve Ankara. 2016 yılının ilk sergisi 8-22 Şubat 2016 tarihleri arasında, OYAK Adana Çimento veÇukurova Üniversitesi-Matematik Bölümünün işbirliğiyle Adana, Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde katılımcılarıyla buluşuyor.

“matematiğin gözünden  IMAGINARY”,  21. yy interaktif öğrenme teknolojilerini  kullanan çoklu zekayı  ve yeni ilişkilendirme biçimlerini harekete geçiren olağanüstü bir deneyim.  Sergide dokunmatik ekranlarda deneyimlediğiniz her şeyi evinizine gidince ücretsiz olarak bilgisayarlarınıza indirebiliyor, hatta açık kaynaklar sayesinde dilerseniz kendi  mini sergilerinizi okullarınızda da oluşturabiliyorsunuz.

Dünyada, 35’i aşkın ülkede, 170 den fazla ücretsiz sergi ile 1,5 milyonun üzerinde ziyaretçiye ulaşan, 18’den fazla dilde içerik ve 15 GB üzerinde açık kaynak etkileşimli matematik içeren 'IMAGINARY, açık matematik' ağına Türkçe ulaşabilirsiniz. “IMAGINARY açık matematik” Oberwolfach Matematik Araştırma Enstitüsü tarafından oluşturulmuş ve dünyanın her yerinden işbirlikleriyle günden güne gelişen, genişleyen etkileşimli ve dinamik bir internet platformu,www.imaginary.org/tr Boğaziçi Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri tarafından türkçeleştirildi ve güncelleniyor.

Türkiye’de 2015’de başlayan “IMAGINARY açık matematik” projesi, 2016 da yine Türk Matematik Derneği (www.tmd.org.tr) öncülüğünde ve İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezinin (www.imbm.org.tr) bilimsel danışmanlığı ve OYAK Çimento A.Ş.’nin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yapılan işbirliği ile hayata geçiriliyor

Sergi ücretsizdir. Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi, her gün 10.00-18.00 saatlerinde açıktır. Randevular için mail iletişim adresi: [email protected] Sergi tarihinden 10 gün öncesinden başlayarak hafta içi saat 10:00 ila 15:00 arası, telefonla (05427954752) randevu alabilirsiniz.

Sergide neler var…

Dünyada gezen benzerleri incelenerek İstanbul’da tamamen yeniden üretilen sergide, iki büyük dokunmatik ekranda Surfer ve Cinderella programlarını deneyebiliyor, kendi matematik objenizi oluşturarak aynı anda yazıcıdan çıktısını alabiliyorsunuz.

Cebirsel yüzeyleri hesaplayan ve gösteren SURFER programı ile form ve formül arasındaki ilişki hakkında etkileşimli bir biçimde deneyim kazanabiliyor, basit denklemler yazarak estetik şekiller yaratabiliyorsunuz.

CİNDERELLA programı ise simülasyon, düzensizlik, simetri gibi konuları eğlenceli yolla birleştiren etkileşimli uygulamaların bir derlemesi. Öklid- dışı geometri, fraktallar, ya da simetri grupları gibi farklı biçimlerdeki geometrik inşaları kolayca yaratabilir, ayrıca kütleler, elektrik yükleri, alanlar kullanarak sanal fizik simülasyonları da yapabiliyorsunuz.

MORNAMENTS programında 17 simetri grubundan birini seçerek kendi simetrik motiflerinizi oluşturup, geometrik özelliklerini keşfedip, döndürme ve merkezleriyle yansıma eksenlerinin iç yapısını inceleyebiliyorsunuz.

Yeryüzü Küresi, yeryüzünden kağıda giden çeşitli harita izdüşümlerini karşılaştıran bu modül, şeklin bozulmasının ne demek olduğunun ve mükemmel haritanın neden var olamayacağının hissini vermeye çalışır. Daniel Ramos tarafından tasarlanmış olan program “Yeryüzü Gezegeninin Matematiği 2013” yarışmasında birincilik ödülü almıştır.

Sergide aynı zamanda uluslararası matematikçiler ve sanatçılar tarafından oluşturulmuş formların yüksek çözünülürlüklü baskılarını ve 3 boyutlu figürlerini de izleyebilirsiniz.

Projeksiyonda sürekli dönen iki filmimiz “Dimensions” (Boyutlar) ve “Chaos” (Kaos) izleyenleri kısa süre içinde matematiğin büyülü dünyasının içine alıyor. Kaos filminin Türkçe altyazıları ise Uşak Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından yapıldı. Ayrıca tahta bloklarla oynayacağınız ve en uzun izdüşümü rekoruna ulaşmaya çalışacağınız eğlenceli bir oyunumuz da var.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Balcalı Hastanesi’nde “ilk saran biz olalım” etkinliği

Balcalı Hastanesi’nde “ilk saran biz olalım” etkinliği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık