Ana Sayfa Gündem Memurlar bordro yakma eylemini değerlendirdi

Memurlar bordro yakma eylemini değerlendirdi

Türk Enerji Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tümer, Adana Türkiye Kamu sen İl Temsilciliğine ziyarette bulunarak bordro yakma eylemini değerlendirdiler.

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2015 Pazar 08:52
Memurlar bordro yakma eylemini değerlendirdi

Türkiye Kamu Sen Adana İl Temsilcisi Ayhan Arabacı Türk Sağlık Sen Adana 1 Nolu Şube Başkanı İsmet Tepe, Sağlık Sen Adana2 Nolu Şube Başkanı Ali Atik Uçar,Türk Enerji Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Yeyen,Türk Ulaşım Sen Adana Şube Başkanı Cengiz Köse ve Türk Kültür Sanat Sen Adana İl Başkanı Caner Seymen’in Hazır bulunduğu toplantıda konuşan Türk Enerji Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tümer, 2013 yılında imzalanan toplu sözleşmenin memurlar ve emekliler için adeta bir Sevr anlaşması olduğunu söyleyerek, “Sonuçları itibarı ile basiretsiz, hesap bilmez, hak gözetmez, mücadele etmekten aciz, memurun yerine sahibinin sesi olanların imzaladığı toplu sözleşme, memur ve emeklilerinin tam 730 gününü çalmıştır” dedi. Tümer, “2013 Ağustos’unda imzalanan toplu sözleşme, memurlar ve emekliler adına adeta bir Sevr Anlaşması olmuştur'' dedi.

''Memurlarımızın hakları masa başlarında gasp edilmiş, sorunları yok sayılmış; 2 milyon 600 bin memur, 1 milyon 900 bin emekli adeta pazarlanmıştır. Toplu sözleşme masası, memurlar adına pazarlık yapılan yerdir.  Kapalı kapılar ardında, herkesten saklanarak neyin pazarlığının yapıldığı ise hâlâ muammadır'' diyen Tümer, şöyle konuştu:

''Sonuç itibarı ile basiretsiz, hesap bilmez, hak gözetmez, mücadele etmekten aciz, memurun yerine sahibinin sesi olanların imzaladığı toplu sözleşme, memur ve emeklilerinin tam 730 gününü çalmıştır. 2014 yılında maaşlara yapılan 123 liralık zam; ortalama memur maaşında %5,2; en düşük memur maaşında %7,2; mühendis maaşında %3,7; avukat maaşında %4; doktor maaşında %3 artış demekti.

 

Ama yıllık enflasyon %8,17 oldu.  Buna göre en 2014 yılında aylık olmak üzere, bir doktor 182 lira, mühendis 175 lira, avukat 156 lira, imam 69 lira, hemşire 56, düz memur 42; şoför 36; 15inci derecenin 1inci kademesindeki hizmetli ise, 24 lira enflasyon nedeniyle zarara uğradı.

Memurların bugün sözde maaşlarını alınca acı gerçekle bir kez daha yüzleştiklerini belirten Tümer, “İmzalanan toplu sözleşmeyle memurların haklarının gasp edildiği bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi. Tümer, “ Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa döndü.  Hükümet, her yıl hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim ediyor.

 

İktidar, 10 yıldır hiçbir enflasyon hedefine ulaşamadı. Bütün hesaplarında yanıldı. Bu yıl da enflasyon hedefi tutmayacak.  Geride kalan sürede, bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline geldi.

İktidar ve sarı sendikanın işbirliği ile memurun 730 günü cehenneme döndü” diyen Tümer, “Memurların haklarını gasp edenleri silkinip sırtından atma vakti gelmiştir” dedi. Tümer,  “Artık memurlarımızın, gözlerini bile kırpmadan haklarını gasp eden bu zevatı, silkinip, sırtından atma vakti çoktan gelmiştir.

 

2015 yılının yeni bir toplu sözleşme sürecine sahne olacağı düşünüldüğünde, memurlarımızın bugünkü kayıplarının ve ellerinden uçup giden 730 günün hesabını yaparak sendikal taraflarını belirlemeleri, hayati derecede önem kazanmıştır.

 

İktidar, sarı sendika işbirliği, 730 günümüzü cehenneme çevirmiştir. Memurlarımızın artık kaybedecek, feda edecek, heba edecek bir tek günü dahi kalmamıştır.

 

 

Bu bakımdan, memur ve emeklilerin kayıplarının telafisi hayati derecede önemlidir. Biz, %12 ek zam talebimizi sonuna kadar dile getireceğiz. Biz, memurlarımızın haklarını sonuna kadar müdafaa edeceğiz. Biz, gerçekleri, her şeye rağmen, her platformda, her ortamda söyleyeceğiz.

 

Milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkını yiyenler, ek zam talebimize herkesten önce itiraz eden, hesap bilmez sözde sendikalar, yüzleri kızarmadan, “Memura %17 zam yaptık” yalanını söyleyenler ise, yarattıkları ekonomik yangının ateşini, milyonlarca memurun bordrolarında görecekler.

 

Ay sonunu getiremeyen, borç batağında çırpınan, masada pazarlanan milyonlarca memurun, bordrosundan yükselen bu ateş, hem bu dünyada, hem öteki dünyada yalancıları, arsızları ve memur pazarlamacılarını saracaktır.”

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık