Ana Sayfa Gündem Menteş: “Ölümlerin daha da artacağı endişesindeyiz”

Menteş: “Ölümlerin daha da artacağı endişesindeyiz”

Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Dönem Sözcüsü ve Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, ''Covid-19 pandemisinden kaynaklı 4 milyon 450 bin civarında hasta ve 37 binlere varan ölümün yaşanmasından rahatsız olduklarını dile getirerek ölümlerin daha da artacağı endişesi içerisinde olduklarını'' söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2021 Perşembe 13:38
Menteş: “Ölümlerin daha da artacağı endişesindeyiz”

ADAMOB Bileşeni kurum başkanlarıyla yaptıkları olağan toplantının ardından açıklama yapan Selahattin Menteş, “Tüm dünyada ve ülkemizde Covid-19 pandemisi maalesef tüm şiddeti ile devam etmektedir. Covid-19 pandemisi ortaya çıktığından bu yana geçen geçen 16 ayda tüm dünyada 140 milyonun üstünde hasta ve 3 milyonun üstünde ölüm görülmüştür. Gelinen noktada tüm dünya 3. piki şiddetli bir şekilde yaşamaya devam etmektedir” dedi.

 Türkiye’nin vaka sayısı olarak İngiltere’yi geçerek dünyada 6. sıraya çıktığını, hasta sayısının artmaya devam ettiğinin altını çizerek konuşmasını sürdüren  Menteş, şunları kaydetti:

“Bu güne kadar 4 milyon 450 binlerde hasta ve maalesef 37 binlere varan ölüm gerçekleşmiştir. Günlük vaka sayılarımız şu ana kadar alınan önlemlere rağmen 62 binlerden aşağı düşmemektedir. Tüm dünyada nüfusa oranla en fazla hasta görülen ülke konumundadır. Günlük ölüm sayılarımız her gün artarak rekor kırmaya devam etmektedir. Günlük ölüm sayılarımız 362’lere ulaşmıştır ve bunun artacağı yönünde endişelerimiz mevcuttur.

Pandeminin başladığı günden bu yana sağlık ordusu canla başla; bir seferberlik anlayışıyla çalışmıştır ve çalışmaya da devam etmektedir. Bu güne kadar 163 hekim, 58 eczacı, 29 diş hekimi, 18 veteriner hekim olmak üzere toplam 408 sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir. Sağlık çalışanları yorgun, tükenmiş ve umutlarını yitirme noktasındadır.

 Sağlıkçılar hasta seçmek zorunda kalacak 

Ülkemizde iki pik yaşanmış ve her defasında canla başla oluşturduğumuz iyi durum maalesef hatalı uygulamalar ile bozulmuştur. En son Ocak ayının son haftasında 5 binli rakamlara gerileyen hasta sayısı yapılan yanlışlarla bugün tekrar vahim noktalara doğru gitmektedir. Bir an önce pandeminin hızı kesilmez ise ancak ölenlerin yerine yoğun bakımlara hasta yatırılabilecek, değil yatak sedye bile bulamaz noktaya gelineceği ortadadır. Sağlıkçılar gelinen noktada hasta seçmek zorunda kalacak, ülkemiz canlarını kaybetmeye devam edecektir.”

 Tam kapanma şart 

Menteş,  pandemide çözüm önerilerini şöyle sıraladı: 

''1- En yakın zamandan başlamak üzere en az 14 gün acil tam kapanmanın şart olduğunu düşünmekteyiz. Kapanma devlet güvenliği ve gıda hariç tüm sektörleri içine almalı, özel devlet ayrımı yapılmadan kapanmalı.

2- Acilen tüm sağlık ve emek örgütleri olarak pandemi kurulları tekrar oluşturulmalı ve mücadele topluma yayılmalı.

3- Filyasyon birimleri acilen yeniden güçlendirilerek düzenlenmeli.

4- İzolasyon alabildiğine sıkı yapılmalı evinde izolasyona uyamayacak olanları yurt, kışla ve otellerde tutmalı.

5- Test sayıları arttırılmalı ve test ekipleri kurulmalı. Test yaptıranların sonuçları belli olana kadar izolasyonda tutulmalıdır. Yurtdışından giriş ve çıkışlarda test ve izolasyon uygulanmalı.

6- Aşı bu hastalıkta olmazsa olmaz olduğundan aşı temini kesintisiz sağlanmalı. Günlük aşılama 1.5-2 milyona çıkarılmalı. Aşıya ulaşma zorluğu yaşayanlar için mobil aşı ekipleri kurulmalı.

7- Kapanma süresi boyunca işçi ve esnafın kayıpları karşılanmalı, bütçe üzerinden destek sağlanmalı, tüm vergi ve sigorta yükümlülükleri ve  ödemelerinin tamamı ertelenmeli ya da muafiyet getirilmeli.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Engelsiz eller, mutlu patiler

Engelsiz eller, mutlu patiler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık