Ana Sayfa Yaşam MOTA’dan ‘Çer-Çöp’ etkinliği

MOTA’dan ‘Çer-Çöp’ etkinliği

Mimarlar Odası Adana Şubesi bilinçsizce çöpe atılan atık malzemelerin doğa’ya ve çevreye verdiği zararı gözler önüne sermek ve farkındalık yaratmak için Çer-Çöp etkinliği düzenledi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2016 Pazar 13:03
MOTA’dan ‘Çer-Çöp’ etkinliği

Seyhan Nehri kenarında Galleria arkasındaki alana topladıkları atık malzemelerle gelen Mimarlar Odası Tasarım Atölyesi (MOTA) üyeleri atık malzemelerde kendi tasarladıkları robot, kayık, çatı gibi şekiller yaptılar. MOTA’nın yürütücü görevini üstlenen Mimarlar Odası Adana Şube Sekreteri Mimar Eren Tümer, Şube Başkan Yardımcısı Mimar Murat Ulaş ile birlikte etkinlik hakkında yaptığı açıklamada “Nisan Ayı Mimar Sinan’ı anma etkinlikleri içerisinde mimar ve mimarlık öğrencilerinden oluşan MOTA üyeleri ile birlikte ‘Çer – Çöp Atölyesi’ başlığı altında  etrafımızdaki çöp’lerin fark edilmediğini, oysa o kadar çöp’ün bir araya geldiğinde ne kadar çok fazla yer kapladığının görülerek bu atıkları atanların dikkatini çekmek istedik” dedi.

“ÇÖP’LER İNSANLARI RAHATSIZ EDİYOR”

Tümer, “Bir çok atık geri dönüşüm malzemesi olarak kullanılıyor ama biz bu kullanılmış pizza kutuları, koruma köpüğü ve peçete rulolarından robot yaparak. İşi bitmiş koli kutuları, atık karton, mukavva gibi malzemelereden içerisinden geçilebilir sergi alanı yaparak. İçilip, atılmış meyve suyu kutularından ve pet şişelerden kayık yapılarak, yüzdürülerek. Çöpe atılmış yırtık pırtık poli karbonlardan çatıya benzer görsel birşeyler yaparak ortaya çıkan bu ürünler sergileyerek vatandaşların farkına varmalarını istedik. Bu çöplerin insanları ne kadar rahatsız ettiğini hissettirmek istedik. Çevremizde insanların kullandıktan sonra attıkları atıkların aslında ne kadar büyük boyutlara ulaşabileceğine, farkında olunmadan çevreye nasıl zarar verildiğini göstermek istedik.” Diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık