Ana Sayfa Ekonomi MÜSİAD üyelerine arabuluculuk semineri verildi

MÜSİAD üyelerine arabuluculuk semineri verildi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şubesinin düzenlediği Dost Meclisi Toplantısı Yeldan Tıbbi Malzemeler Ltd.Şti. ev sahipliğinde yapıldı, toplantıya çok sayıda MÜSİAD Üyesi katıldı

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2014 Pazartesi 13:18
MÜSİAD üyelerine arabuluculuk semineri verildi

MÜSİAD Adana Şube Başkanı Suat Yahşi üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür etti. Dost Meclisi toplantısındaki amaçlarının, üyelerinin iş yerlerinde yaparak üyelerimizin daha iyi tanınması, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi ve konusunda uzman bilirkişileri toplantılarına davet ederek; Üyelerimizi aydınlatmayı, bilgilendirmeyi ve karşılıklı fikir teatisinde bulunmayı amaçlıyoruz dedi.

Dost Meclisinin onur konuğu geçmiş dönem MÜSİAD Şube Başkanı Av. Mehmet Aygün "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Uygulaması" Hakkında Bir Sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

Av.Mehmet Aygün Arabulucunun Sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getirerek onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesi ve aralarında iletişim kurulmasını sağlamaya çalışan tarafsız üçüncü kişilik olduğunu belirtti. Arabulucunun bu süreçte karar veren kişi olmadığını meselelere objektif bakılması gerektiğini dile getiren Aygün,  Arabulucunun gerektiğinde tarafları ayrı ayrı  dinleyerek fikir alışverişinde bulunabilir ama yönlendirmez, hatta taraflara herhangi bir çözüm de önermez. Taraflar uyuşmazlığı kendileri uzlaşarak çözerler, Arabulucu tarafların aralarındaki asıl uyuşmazlığı ve menfaatlerini tespit ederek bu konularda tartışmalarını ve çözüm bulmalarını sağlamaya çalışır. Burada taraflar kendi çözümlerini kendileri üretirler ve bunu yaparken birbirlerini anlamaya çalışırlar dedi.

Av.Mehmet Aygün taraflar arasında yapılan uzlaşma metninin mahkeme kararı gibi olduğunu ve Arabulucunun resmi bir kişilik olduğunu ifade etti. Arabuluculuk ile ilgili ilginç tespitlerde bulunan Aygün Arabuluculuğun farklılıklarına da ayrı ayrı değindi

Mahkemelerde tek taraflı bir karar vardır, oysa Arabuluculukta karşılıklı taraflar vardır. Mahkemelerde Yargıya gidildiği zaman en az bir buçuk yıl zaman geçecektir.Uzun bir yargı süreci ve Psikolojik yıpranmayı beraberinde getirecektir. Ancak Arabuluculukta süre daha kısadır. Yargıda, mahkemede tek taraflı bir memnuniyet söz konusudur. Arabuluculukta karşılıklı bir memnuniyet vardır.   Mahkemede tek taraflı çıkan masraflar vardır, prosedürler vardır. Arabuluculukta ise insiyatif taraflardadır. İstediği gibi oturup kalkabilirler ve masraflar taraflar arısında eşittir. Mahkemeler çok streslidir, bunalımlıdır, zorlukları mevcuttur, Arabuluculuk ise daha az stresli ve daha az meşakkatli rahat çözülebilen bir durum söz konusudur dedi.

Av.Mehmet Aygün Arabuluculuğun batı ülkelerinde geliştiğini ancak ülkemizde Türk toplumunun buna ilgi alaka teveccüh göstermesi durumunda gelişeceğini ve toplumumuza çok faydalı olacağını düşünüyorum, ve bizler bu konuda yetkili kişiler olarak Başta Ülkemizin sıkıntılarını gidermek insanımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmek toplumumuza faydalı olabilmek  adına çok önemli olduğunu düşünüyorum ve diğer önemli bir husus da Yargının, Mahkemenin ve özellikle iş mahkemelerinin çok ciddi oranda iş yükünü hafifleteceğini düşündüğünü sözlerine ekledi. Av. Mehmet Aygün programın sonunda kendisine yöneltilen soruları cevapladı ve  tüm katılımcılara gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AOSB Kuluçka Merkezi açıldı

AOSB Kuluçka Merkezi açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık