Ana Sayfa Ekonomi Müteahhitler Oda olmaya hazırlanıyor

Müteahhitler Oda olmaya hazırlanıyor

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) 2. Genel Kurulunu Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirdi. Genel kurulda mevcut Başkan Tahir Tellioğlu tekrar güven tazeledi. Tellioğlu, üyelere Konfederasyonun çalışmaları hakkında bilgi verirken, oda olma yönünde kararlı adımlarla ilerlediklerini söyledi. Kurulda konuşan Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Sedat Teoman Gürsesli, sektörün sorunlarına değindi.

Giriş Tarihi: 6 Nisan 2015 Pazartesi 16:25
Müteahhitler Oda olmaya hazırlanıyor

Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Sedat Teoman Gürsesli, İMKON’un 2. Genel Kurul toplantısından sonra yaptığı konuşmada ‘’Başbakanlık makamının 20.03.1970 tarihinde 71.335/2117 sayılı yazı ekinde T.B.M.M. başkanlığına teklif edilen ancak Kadük olan inşaat Müteahhitleri odaları birliğinin kanun tasarısının gerekçesinde, “ inşaat Müteahhitleri bağlı bulundukları odaların meslek kolunda kaldığı sürece ekseriyetini teşkil eden ticaret erbabının geniş problemleri yanında inşaat işlerindeki davalar ikinci derecede telakki edilmekte ve ihmale uğramaktadırlar” şeklinde 45 yıl önce Müteahhitlerin ayrı bir oda çatısı altında örgütlenmesinin önemi açıkça ifade edilmiştir. Geçen 45 yıllık zaman zarfında T.B.M.M.’ ne değişik hükümetler döneminde 3 kez daha Müteahhitler odası kanun teklifi verilmiş, çıkarcı statükocu malum lobiler tarafından engellenmiştir’’ dedi.

Hiçbir düzenleme yapılmadı

Devlet Planlama Teşkilatı’nın hazırladığı kurumsal ve hukuki düzenlemeler bölümüne değinen Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Sedat Teoman Gürsesli, ‘’ 2001-2006 yılları arasını kapsayan VIII. Beş Yıllık Kalkınma planının 5.bölümü Kurumsal ve Hukuki Düzenlemeler kısmında “ İnşaat Mühendislik ve Müteahhitlik Sektörlerine ait bir bilgi bankası ve İnşaat Müteahhitleri Odası Kurulacaktır.” İbaresi yer almaktadır. Yine  VIII. BYKP İnşaat Müteahhitlik Mühendislik ve Müşavirlik hizmetleri özel ihtisas komisyonu raporunda kendi kendini denetleyecek müteahhitlik mesleğini disipline edecek, başıbozukluğa son verecek, sivil meslek organı olarak müteahhit odaları veya birliğinin acilen kurulması ve odaların kendi ihtisas alanında ihtisas komiteleri oluşturarak sorunları gündeme getirmeleri sağlanmalıdır denilmektedir. Fakat geçen bu süreç içerisinde bu meyanda hiçbir düzenleme yapılamamıştır’’ diye konuştu.

Yasal düzenleme yok

Müteahhitlik mesleğini tanımlayacak bir yasanın olmadığını hatırlatan Başkan Gürsesli ‘’ Mevcut yasalara göre Maliye, Ticaret Odalarına kayıt yaptıran herkes Müteahhit olabilmektedir. Müteahhitlik esasında sorumluluk ve uzmanlık isteyen meslek grubudur. Ancak ülkemizde bu hizmeti verebilecek olanların tanımlandığı bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Yani Müteahhitlik meslek grubunu tanımlayan bir ölçüt yoktur. Bu eksiklik nedeniyle inşaat iş kolu ile uzaktan yakından ilgisi bulunmayan, sektörü bilen bilmeyen herkes Müteahhit olabilmektedir. Bu durum başta deprem güvenliliğini tehdit eden birçok yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır. Ülkemizde yalnızca kamu sektörüne iş yapan Müteahhitlere iş bitirme verilmektedir. Kamudan Müteahhitlik belgesi alan 91.400 firma bulunmaktadır. Özel sektörde karnesiz çalışan Müteahhit sayısı 200.000’ in üzerinde olduğu bilinmekte olup toplamda bu sayının 300 000’ e yakın olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı 27 AB ülkesindeki toplam Müteahhit sayısından daha fazladır. Hem Devlet Planlama Teşkilat Raporlarında hem de sektör temsilcileri olarak bizlerin de ifade ettiğimiz üzere, inşaat sektöründe yaşanan standartsızlık, denetimsizlik, ölçüsüzlük, dağınıklık, kalitesizlik, kalifiye eleman eksikliği ve haksız rekabetin önüne geçilebilmesi için Müteahhitlerin meslek odası çatısı altında toplanarak mesleğinin disiplinize edilmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bu nedenle mevcut yasaların Müteahhitlik hizmetlerini kaliteli ve güvenilir standartlara taşıması mümkün değildir. İhtiyaç duyulan yasal düzenlemelerin acilen yapılması gerekmektedir. Sektör temsilcilerinin de içinde bulunacağı yasal alt yapı ile ihtiyaçlarının karşılanacağı yapı sektörünü geliştirecek yeni bir bütüncül yasa çalışması yapılmalıdır’’ şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık