Ana Sayfa Gündem Necdet Ünüvar'dan Kadınlar Günü mesajı

Necdet Ünüvar'dan Kadınlar Günü mesajı

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı -Adana Milletvekili Prof.Dr.Necdet Ünüvar, "Kadın Hakları Günü ve Türk Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi Günü" nedeniyle mesaj yayımladı.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2013 Perşembe 10:52
Necdet Ünüvar'dan Kadınlar Günü mesajı

Ünüvar, açıklamasında, ''Günümüz toplumlarında, gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden biri; o toplumdaki kadınların saygınlığı, üretim ve yönetimdeki yeri ile ölçülmektedir. Kadınların toplumun her alanında söz sahibi olmaları, o ülkeyi geliştirir ve güçlendirir'' ifadelerini kullandı. Ünüvar, şunları kaydetti:

''Kadınlarımızın kendi sorunlarına sahip çıkmaları, hem birey, hem de anne olarak yeteneklerini ortaya koyarak, daha iyi bir yaşam düzeyine ulaşmak için çaba göstermeleri, daha iyi bir Türkiye için olmazsa olmazlarımızdandır. Kadınlarımız, Kurtuluş Savaşı sürecinde gerek alanlarda, gerekse şefkatli elleriyle cephe arkasında hep var olmuşlar ve ülkemizin mimarisinde en ön safta yer almışlardır. İstiklal Savaşı'nda çocuğunun üstündeki battaniyeyi bile kağnıda taşıdığı mermilerin üzerine örten bu cefakâr insanların önünde saygı ile eğiliyoruz.

Ülkemizin en buhranlı dönemlerinde cesurca ve azimle çalışan kadınlarımızı asla unutmamış ve ülke yönetiminde söz sahibi olabilmeleri için Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vererek tam 79 yıl önce  önemini vurgulamıştır. Ülkemiz bu konuda pek çok Avrupa ülkesinin önünde yer almaktadır.

Parlamentomuzda yer alan Milletvekillerimizin %14’ü kadınlardan oluşmakta ve yasama faaliyetlerini başarı ile yürütmektedirler. Bu oran yeterli olmasa da her dönemde sayı istikrarlı bir şekilde artması bizlere gurur vermektedir.

Eğitimde, sağlıkta, ekonomide sosyal hayatının her alanında kadınlarımızın daha aktif olması hepimiz için gurur vericidir. Ayrıca anne ve bebek ölüm oranlarındaki kayda değer azalma da ayrı bir sevinç kaynağımızdır.

Ailelerimize baktığımızda, ailemizi bir arada tutan ve yön veren kişiler yine kadınlarımızdır. Bu noktadan yola çıkarsak bizler millet olarak bir aileyiz bu büyük ailede bizleri sağlam bağlarla bir arada tutan ve bu büyük ailenin hedeflerine ilerlemesindeki en büyük desteği sağlayan yine kadınlarımızdır.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Balcalı dijital hastane sistemine geçiyor

Balcalı dijital hastane sistemine geçiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık