Ana Sayfa Ekonomi ÖTV’de yeni yıl sürprizi: Oto, sigara, alkole yüzde 15 zam

ÖTV’de yeni yıl sürprizi: Oto, sigara, alkole yüzde 15 zam

Aşırı tüketimin önüne geçmek için taksit sınırlamasına giden ekonomi yönetimi dün de ÖTV oranlarını artırdı. Yeni düzenlemeyle otomobil fiyatları yüzde 10 yükselecek. Alkol ve sigaraya da yüzde 15’e varan zam gelecek.

Giriş Tarihi: 2 Ocak 2014 Perşembe 12:15
ÖTV’de yeni yıl sürprizi: Oto, sigara, alkole yüzde 15 zam

Türkiye yeni yıla zamlarla uyandı. Vergi ve cezalarda yeniden değerleme oranı olan yüzde 3.93 oranında yapılan zamların dışında, otomotiv, sigara, alkol ve cep telefonuna da tasarrufu teşvik edecek ek zamlar geldi. Bakanlar Kurulu Kararına göre, yeni binek otomobil, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve cep telefonlarında uygulanan ÖTV’de artışa gidildi. Değişikliğe ilişkin Karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi. İşte kalem kalem yapılan zamlar... 

SİGARADA İKİ ZAM VAR: NİSBİ VE MAKTU
Bakanlar Kurulu, tütün mamullerinde uygulanan ÖTV’de de artışa gitti. Buna göre, paket başına asgari maktu vergi 3,22 liradan 3,75 liraya, TL’ye, paket başına maktu vergi de 9,22 kuruştan 13 kuruşa çıkarıldı. Peki sigarada vergi hesabı nasıl yapılıyor ve bu artış fiyatları nasıl etkileyecek? Sigaradaki vergi hesabı otomotivden çok daha farklı. Otomotivde çıplak fiyat üzerinden vergi hesaplanırken, sigarada bu hesap perakende satış fiyatı üzerinden yapılıyor. Aynı zamanda sigarada iki farklı vergi var. Bunlardan ilki maktu vergi ikincisi ise nisbi vergi. Bunlardan hangisi daha yüksekse devlet o vergiyi almayı tercih ediyor. Paket fiyatı 9 lira olan bir sigarayı ele alalım. 

VERGİ YÜKÜ KDV VE ÖTV TOPLAM % 0.8050
Bu düzenlemeden önce 9 liranın yüzde 15,25’i KDV (1.3725 TL), yüzde 65.25’i (5.8725 lira) ÖTV, 9 kuruşu ise paket başı maktu vergi olarak devletin kasasına giriyordu. (9 liralık sigarada maktu yerine yüzde 65.25’lik nisbi vergiyi dikkate aldık nitekim devlet için onun getirisi daha yüksek. O yüzden bu vergiyi seçiyor) 8 liralık sigaradan, şirketlerin kasasına giren tutar ise sadece 1.665 lira.   

ÜRETİCİLER MALİYETİ SİNEYE ÇEKEBİLİR
SİGARA şirketleri bu 1.665 liralık karı korumak isterlerse, zam yapmak zorundalar. 9 liralık sigarayı ele alalım. Yeni düzenleme sonrası sigara şirketinin aynı geliri koruması için satış fiyatını 9.20 liraya çıkarması gerekiyor. Bu da yüzde 2.2’lik bir zamma karşılık geliyor. Tabii sigara şirketleri bu zammı yapmak zorunda değil. Bunu sineye de çekebilir, daha düşük bir zam da yapabilir.

PİYASADAKİ EN UCUZ SİGARA 6 LİRA OLACAK
PEKİ düşük fiyatlı sigaralarda durum ne? Bugün en ucuz sigara 5 lira. Bunu ele alalım. Bu sigaradan 3.22 liralık maktu vergi, 0.09 liralık paket başı maktu vergi ve 0.7625 TL’lik KDV alınıyordu. Sigara şirketlerinin cebine ise 0,9275 lira kalıyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte maktu vergi 3.75 TL’ye, paket başı maktu vergi de 13 kuruşu çıktı.


YÜZDE 3 İLA 17 ARASINDA
Sigara şirketi eskiden sağladığı 0.9275 TL’lik geliri korumak istiyorsa, sigara fiyatını da 5.70 liraya çıkarmak zorunda. Fakat bayi payının artırılmasıyla bu rakam daha da yukarıya çıkabilir. Yetkililer ise yapılan ÖTV zamlarının sigara fiyatları üzerinde etkisinin yüzde 3 ila yüzde 17 arasında değişeceğini öngörüyor.

ALKOLLÜ İÇECEKLERDEKİ ARTIŞ YÜZDE 15’İ BULACAK
ÖTV oranlarında yapılan değişikliğin en fazla etkilediği kalemlerden birisi de alkollü içecekler. Alkollü içkilerde de asgari maktu vergi tutarı birada yüzde 15, diğer alkollü içkilerde yüzde 10 oranında artırıldı. Uzmanlar, yeni vergi düzenlemesiyle birlikte alkollü içecek fiyatlarında ortalama yüzde 8-15 civarında artış olabileceğini ifade ediyor.

‘CEP’TEN ALINAN VERGİ DE 120 LİRAYA YÜKSELTİLDİ
CEP telefonlarından adet başına uygulanan 100 liralık vergi de 120 liraya yükseltildi. Bakanlar Kurulu, işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarını, AB komisyonuna verilen Eylem Planı doğrultusunda 1.500 dolardan 1.200 dolara indirdi.

EN UCUZ ARAYABA 2.500 LİRALIK YÜK
MOTOR silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen binek otomobiller için uygulanan yüzde 40 ÖTV oranı yüzde 45’e, motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ün altında olanlar için uygulanan yüzde 80 ÖTV oranı yüzde 90’a, motor silindir hacmi 2000 cm3’ü geçenler için uygulanan yüzde 130 ÖTV oranı ise yüzde 145’e yükseltildi.

PAZARIN YÜZDE 95’İ 1.6 LİTRE
Yüzde 40 olan ÖTV’nin yüzde 45’e yükseltilmesi, pazarın çok önemli bir bölümünü oluşturan 1.6 litre ve altındaki araçların anahtar teslimi fiyatlarının 1.000 - 2 bin 500 TL arasında zamlanması anlamına geliyor. Yeni ÖTV oranlarıyla birlikte ülkemizdeki pazar payları yüzde 0.9’un altına inen 2.0 lt ve üstü motorlu binek otomobillerin fiyatları daha da yükselecek. ÖTV oranı yüzde 145’e çıkan bu sınıfta 15 puanlık yükseliş fiyatlara 7 bin 500 TL ile 10 bin TL arasında artış olarak yansıyacak.

MOTORİNİN LİTRESİ 4.55 LİRAYA ÇIKTI
ÖTV zamlarının dışında artan döviz kuru da vatandaşa yük oluyor. Bunun son örneği de motorinde kendisini gösterdi. Geçtiğimiz günlerden benzine gelen 13 kuruşluk zammın ardından motorine de 9 kuruşluk zam moralleri bozdu. Yapılan fiyat değişikliğiyle Ankara, İstanbul ve İzmir’de zam öncesinde 4,55 lira olan motorinin litre fiyatı 4,64 liraya yükseldi.

DAHA KUR FARKI FİYATA YANSIMADI
Döviz kurlarındaki yükselişi yılın son çeyreğinde fiyatlarına neredeyse hiç yansıtmayan markalar, yılbaşından itibaren fiyatlarını güncellemeye başlayacak. Ortalama yüzde 5 civarında bir fiyat artışını getirecek olan güncellemeler, ÖTV oranlarındaki yükselişle birlikte fiyatlara eklendiğinde 1.6 lt ve altı motor hacimli binek otomobil fiyatlarının 2 bin ile 5 bin 500 TL yükselmesi bekleniyor.

YATIRIMLARI OLUMSUZ ETKİLEYECEK
ÖTV oranlarındaki artışın sektör için büyük bir sürpriz olduğunu belirten ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, “Bu durum, sektördeki istihdamı ve yatırımları olumsuz etkileyecek. Olumsuz tahminlerle başladığımız 2014’ün ilk gününde gelen ÖTV artışının da eklenmesiyle sektörümüz için vahim sonuçlar ortaya çıkacaktır. Tüm markaların 2014 hedeflerini revize etmeleri gerekecek” diye konuştu. (Akşam)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık