Ana Sayfa Gündem Ozan Tüzün, “Kentsel Dönüşümde sürpriz yaşamayın!”

Ozan Tüzün, “Kentsel Dönüşümde sürpriz yaşamayın!”

TMMOB Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, kentsel dönüşüm yasasının öğrenilmesini ve binasını kentsel dönüşüme vereceklerin sürpriz yaşanmaması için uyarıda bulunarak, kentsel dönüşüm için önce mimarınıza danışın dedi.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2016 Perşembe 10:58
Ozan Tüzün, “Kentsel Dönüşümde sürpriz yaşamayın!”

Mimarlar Odası Adana Şubesi yönetim kurulu olarak, Ocak ayında yapılan seçimler sonucunda göreve gelmeleri ile bir çok  komisyon kurduklarını,  Kentsel Dönüşüm Komisyonunun da bunlardan biri olarak kurulduğunu ve yoğun bir çalışma süreci gerçekleştirdiklerini, yaptığı verimli çalışmaların sonucunda da halkı bilgilendirmek için yapılacak toplantılar için hazırlık ve meslek içi eğitim anlamında bugün biraraya geldiklerini ifade eden Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, “Amacımız Kentsel Dönüşüm Komisyonumuzun çalışmalarını kamuoyuyla paylaşarak bu konuda bir politika oluşturmak ve vatandaşın mağdur olmasını önlemektir. Özellikle kentsel dönüşüm yaptıracak hak sahipleri önce bir mimara gitmelidir. Mimarlardan kentsel dönüşüm hakkında her türlüyü bilgiyi alabilirler. Mimarların bilgilendirdiği hak sahipleri ilk elden söz sahibi olacakları gibi sürpriz ile karşılaşmasınlar. Bu hukuki bir konu için avukata danışmak, ağız diş sağlığı için diş hekimine gitmek, ilaç tavsiyesini komşunuzdan değil, doktor vasıtasıyla eczacınıza danışarak almanıza benzer. Sistem elbette hak sahipleri,  müteahhit, emlakçı ya da bir başka  aracıların birlikteliğiyle yürüyebilir. Ama doğru olan mimarların danışmanlığında  mimari, estetik ve kent kaygısı taşınarak hazırlanmış projelerle devam etmesidir.  Amacımız bu konuda önce meslek içi bir tartışma süreci başlatıp, ardından kamuoyu ile paylaşan bir çalışma üretmektir. Halkı bilgilendirerek zarara uğramalarını önlemek istiyoruz.” Diye konuştu.

Başkan Ozan Tüzün’ün konuşmasının ardından Kentsel Dönüşüm Komisyon Üyeleri Erhan Özbek ve Alim Erdoğan çeşitli açıklamalarda bulunurken;  Basri Gazi, Kentsel dönüşüm nedir? Kaç şekilde yapılır? Rezerv alan nedir? Riskli alan ve yapı nedir? Tespitleri nasıl ve kim tarafından yapılır? Yıkım kararları, süreç işleyişi, rapor itiraz hakkı, güçlendirme nasıl yapılır? Malikler binayı yıktırmasa ne olur? 2/3 oran neden önemlidir? Yıkım sürecinde ve devamında devletin maddi desteği var mıdır? Sorularının yanıtını verdi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık