Ana Sayfa Siyaset Özgümüş: "Ankara ve Hatay adaylarını içime sindiremiyorum"

Özgümüş: "Ankara ve Hatay adaylarını içime sindiremiyorum"

CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, partisinin Ankara ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını içine sindiremediğini belirterek, "Bu parti suçu işlemekse, parti suçu işlemek adına söylüyorum" dedi. Özgümüş, aynı şekilde Adana için de Kılıçdaroğlu'yla görüştüğünü söyledi.

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2014 Cumartesi 19:31
Özgümüş:

Ümit Özgümüş'ün, Adana’da 7’nci Çukurova Kitap Fuarı’nda "Gezi Direnişi Ruhu ve Özgürlükler" adlı paneldeki konuşması sırasında dinleyiciler, bir süre öncesine kadar AK Parti Antakya Belediye Başkanı olan ve CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilen Lütfi Savaş’ı kastederek, "Gezi Parkı olaylarında TOMA’ya su taşıyan insanın, yoldaşlarımızın kanının döküldüğü yerde aday olmasını nasıl karşılıyorsunuz?" ve "Gezi eylemlerinde Ankara’da Mansur Yavaş, Hatay’da Lütfi Savaş’ı aday göstererek mi bize sahip çıktınız?" şeklinde soru yöneltti.

Özgümüş ise dinleyicilere, söz konusu iki adayı ve başka bazı kentlerdeki belediye başkan adaylarının içine sinmediğini söyleyerek, şöyle devam etti:

"CHP 15 yıldan bu yana ikilem içinde. CHP’nin bazı kapalı toplantılarında söyledim. CHP, 15 yıldan beri bir kararsızlık içinde. CHP, bu ikilem içinden çıkamadı. Ankara ve Hatay’ın da aralarında bulunduğu bazı kentlerde yanlış adayların gösterildi.

Hatay’da Lütfü Savaş’ı, asla ve asla içime sindiremem. Hadi Lütfi Savaş neyse. Ondan önce CHP’de belediye başkanlığı için adı geçen şahsın ismi Mete Aslan. 'Alevilerin kestiği yenmez. Alevilerden alışveriş yapmayın' diyen bir insanı, nüfusunun yarısının Alevi olduğu bir yerde aday göstermek için ismi masanın üzerine konulabildi.

"Adana için de Kılıçdaroğlu'yla görüştüm"

Adana’da CHP’den Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için isimleri geçen dışarıdan iki isimle ilgili daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü ve gerekirse istifa edeceğini açıkladığını da vurgulayan Özgümüş, şunları kaydetti:

"Ankara’da Mansur Yavaş, Hatay’da Lütfi Savaş’ı aday gösteren illerin milletvekilleri aslında sizin sorduğunuz sorunun muhatabıdır. Eğer Adana’da Aytaç Durak veya Zihni Aldırmaz aday gösterilseydi. O zaman muhatabı bendim. Ama biz Adana’da bu tip insanların hayatları boyunca yolsuzlukla hırsızlıkla, imar rantlarıyla anılmış bu insanların CHP’nde olmayacağını, eğer onlar olursa ben olmayacağımı söyledim, istifa edeceğimi kamuoyuna açıklamıştım. Bana göre bu insanların CHP aday gösterilmesi, CHP için onursuzluktur. Tavrımı koydum, Ankara’daki, Hatay’daki milletvekilleri de benzer yerlerdeki vekiller de tavrını koysaydı, böyle durumla karşı karşı kalmazlardı."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ülkenin gerçek gündemi geçim

Ülkenin gerçek gündemi geçim

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık