Ana Sayfa Gündem Özkan, “Eczacı fakirleşti, tükendi”

Özkan, “Eczacı fakirleşti, tükendi”

2010 Yılından bu güne eczacıların yaşadığı ekonomik çıkmazların aşılamadığını, binlerce eczacının yoksulluk ve açlık sınırında mücadele verdiğini söyleyen Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Her gün daralan eczane ekonomileriyle eczacının elinden alınarak birilerinin cebine aktarılan eczane cirolarıyla eczacı fakirleşti, tükendi. Her 3 eczacıdan 2’si zor duruma düştü” dedi.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2015 Pazar 18:30
Özkan, “Eczacı fakirleşti, tükendi”

İlaç ve eczacılık dışında ülke sorunlarının da tartışıldığı Adana Eczacı Odası 2014-2015 yılı seçimli genel kurulu Adana Seyhan Otelinde gerçekleşti. Divan Başkanlığını Eczacı Alev Ersan’ın yaptığı genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

ADI KONMAMIŞ SAVAŞ KUTUPLAŞMALARI NEFRETE DÖNÜŞTÜRDÜ

ADEO’nun seçimli genel kurulunun açılış konuşmasında 2002 yılından günümüze AKP iktidarı ile başlayan birçok alanda değişim ve dönüşümün hayata geçmesiyle ciddi kırılmaların yaşandığını belirten Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Bu süreçte tahammülsüzlüğün ve hoşgörüsüzlüğün egemen olduğu bir ortamda yanlış tercihler sonucu içeride ve dışarıda adı konmamış bir savaşın ve her gün yeni gelen şehit haberleriyle kutuplaşmaların nefrete dönüştüğü toplumsal gerginliğin sürekli tırmandığını hep birlikte izliyoruz. 7 Haziran genel seçimler öncesi konuştuğumuz demokrasi, insan hakları, hukuk, laiklik ve yolsuzluk söylemleri yerini maalesef iç savaş söylemlerine bıraktı. Siyasi inatlaşmalar uğruna halka ağır bedeller ödeterek gencecik insanların kanını akıtanların ve bu kanın akmasına neden olanların er ya da geç bunun bedelini ödeyeceklerini bilmelidirler. Bu vesileyle bir kez daha şehit olan asker, polis ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, tüm halkımıza başsağlığı diliyorum. 2002 yılında başlayan ve süslü söylemlerle sunulan politikalar geldiğimiz noktada yıkımla sonuçlanmış kamu vicdanında da ciddi hasarlar oluşturmuştur. Umut ediyor ve diliyorum ki 1 Kasım tarihinde yapılacak erken seçimler bu yıkım sürecinin sonu, belki yıllarca sürmesi gerekecek bir onarım döneminin başlangıcı olur. Böylesi ağır ve yoğun bir gündemin gölgesinde 2015 seçimli genel kurulumuzu mesleki geleceğimiz açısından karamsar ve bir o kadar mutsuz bir tabloda gerçekleştiriyoruz. Sadece Adana Eczacı Odası kadrolarının değil, Türk Eczacıları Birliği politikalarının belirlenerek nasıl bir Türk Eczacıları Birliği sorusunun yanıtı olacak anlamıyla yaklaşık 30.000 eczacının sonucunu merakla beklediği bir genel kurul olacaktır. Sonuçları itibariyle eczacılığın yarınlarını şekillendirecek olan genel kurulumuzun başarılı geçmesini diliyorum.” Diye konuştu.

ADANA ECZACI ODASI BİR OKULDUR

Adana Eczacı Odasının her kurulunun bir demokrasi şöleni içerisinde olduğu söyleyerek konuşmasına başlayan Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, “Adanalı eczacı meslektaşlarımla bir arada olmak, ilaç, eczacılık ve sağlığı konuşmak benim için onur kaynağıdır. Adana Eczacı Odası bir okuldur. Aynı zamanda ekolu olan bir geleneğe sahiptir. Bu genel kurullarda mesleğimizin, meslektaşlarımızın sorunları, çözüm arayışları tüm boyutlarıyla tartışmaya açılıyor. Eczacılık mesleğimizin geleceğine ışık tutacak, katkı sağlayacak eczacılık, ilaç ve sağlık alanının yarattığı ortamın sonuçlarını paylaşacağımız önemli platformlardan birisidir. 2002 yılında başlayan sağlıkta dönüşüm ile bizler tek taraflı dönüşümün bir parçası olduk. Hasta memnuniyetini esas alan bir anlayış yerini müşteri memnuniyetini esas alan bir anlayışa bıraktı. Küresel politikalar nedeniyle tüm dünya’da ilaç, eczacılık ve sağlık alanı daralıyor. Dünyada ekonomik parametreler değişti. İki kutuplu dünya tek kutuplu dünyaya döndü. Vahşi kapitalizm tekrar ortaya çıktı. Eczacılar yapısal bir çıkmazın içerisindedir. Artık kutuyu satarak eczanelerin para kazanma şansı yoktur. Avrupa bu işin çözümünü meslek hakkında bulmuşlar. Eczacı sağlık danışmanı pozisyonuna gelmelidir.” Dedi.

Konuşmaların ardından ADEO Genel Sekreteri Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, 2014-2015 faaliyetlerini, Sayman Üye Ecz. Sühendan Toksöz, mali raporu okudu. Raporlar genel kurula katılan eczacılar tarafından oy birliği ile kabul edildi. Mevcut Başkan Ecz. Ersun Özkan’ın başta olduğu Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Ecz. Sühendan Toksöz, Ecz. Erdem Kızıltepe, Ecz. Ahmet Gökhan Ünal, Ecz. Zuhal Cengiz Demir ve Ecz. Serdar Ünsal’dan oluşan liste ile Ecz. Hakan Deniz’in bağımsız olarak aday olduğu ADEO Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra Türk Eczacılar Birliği Mevcut Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak ise Genel Merkez Kongre Deleğeliğine bağımsız olarak aday oldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Zeydan Karalar’ın makam odası haczedildi

Zeydan Karalar’ın makam odası haczedildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık