Ana Sayfa Ekonomi Özkan, ''Tarım Kredi Kooperatifi tüccar gibi çalışıyor''

Özkan, ''Tarım Kredi Kooperatifi tüccar gibi çalışıyor''

eyhan Ziraat Odası (SZO) 2'nci Başkanı Yaşar Özkan, Tarım Kredi Koopretafi'nin tüccar gibi hareket ettiğini belirterek, kurumun üretici açısından daha işler hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2018 Çarşamba 10:11
Özkan, ''Tarım Kredi Kooperatifi tüccar gibi çalışıyor''

Türkiye’de kooperatifçilik hareketinin 1863 yılında Mithat Paşa tarafından kurulan ve geliştirilen 'Memleket Sandıkları'  ile başladığını belirten Özkan, Tarım Kredi Koopretafi'nin her geçen gün üreticiden uzaklaştığını vurguladı. Özkan, aile işletmeciliğini ve çevreyi tehdit eden, büyük ticari işletmelere dayalı tarımsal üretim biçimine karşı küçük aile işletmelerini koruyup, üretimin devamını sağlayabilmek için güçlü kooperatif örgütlenmelerine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Özkan şöyle konuştu:

"Eskiden Toprak Mahsulleri Ofisi'nin önünde, 'Ofis çiftçinin kara gün dostudur' yazardı. Aslında bunun Tarım Kredi Koopretafi'nin önünde yazması gerekiyor. Tarım kredinin geldiğimiz noktada piyasada tüccar gibi hareket ettiğini görüyoruz. Burada artık eski hareketlilik, yoğunluk yok. Çiftçi en ufak ihtyacını karşılamak için eskiden Tarım Kredi Koopretafi'nin kapısını aşındırırdı. Ancak artık Tarım Kredi Koopretafi'nin gerek faiz oranları, gerek ürün fiyatları piyasadan farkı kalmamış. Bizler kooperatifçiliği savunan üreticiler olarak Tarım Kredi Koopretafi'nin, kooperatif gibi çalışmasını istiyoruz. Tarım Kredi Koopretafi, kendisi ile çalışmak isteyen üreticileri, TARSİM gibi uygulamalara zorluyor. Her üreticinin bu sigortayı yapmaya imkanı olmayabilir. Üreticiye kullandığı limit kadar sigorta yaptırmaya çalışıyor. Ancak üretici bundan rahatsız."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık