Ana Sayfa Ekonomi Pamukta dışalıma tepki…

Pamukta dışalıma tepki…

Adana'da 'Beyaz altın' olarak bilinen ve hasadına sayılı günler kalan pamuk tarlasına giden CHP’li Barut, iktidarı ile Tarım Bakanlığını göreve çağırdı.

Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2021 Cuma 10:58
Pamukta dışalıma tepki…

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, yıllık 2 milyar dolarlık pamuk dışalımına dikkat çekerek, "Bu parayı ithalata değil beyaz altın pamuk üreticisine verin, bir kez olsun çiftçinin yüzünü güldürün" dedi.

Adana'da 'Beyaz altın' olarak bilinen ve hasadına sayılı günler kalan pamuk tarlasına giden CHP’li Barut, iktidarı ile Tarım Bakanlığını göreve çağırdı. Hasadı bekleyen tarlada incelemelerde bulunup çiftçilerle görüşen Ayhan Barut, 1998-1999 sezonunda ülkemizde 757 bin hektar alana pamuk ekildiğini, 2019-2020 sezonunda ise ekim alanı 477 bin hektara gerilediğini ileri sürdü.
Türkiye'de pamukta üretimden çok fazla ithalat yapıldığına işaret eden Barut, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"Ülkemizde 800- 900 bin ton lifli pamuk üretimine karşın tüketim bunun neredeyse 2 katına yakın. Pamuk ithalatı 2019 yılında 951 bin ton, 2020  yılında 1.1 milyon ton olarak gerçekleşti. Her yıl milyonlarca dolar parayı çiftçimize vermek yerine ithalata harcıyoruz. İktidarın destek vermeyerek ürettirmediği pamuğu, ne yazık ki ithalatla dışarıdan alıyoruz. Bu sene de yaklaşık 2 milyar dolarlık pamuk ithal edileceği öngörülüyor. Bu parayı dışarıya değil kendi üreticimize verirsek pamuğu ve pamuk üreticisini destekleyip üretimi arttırmış oluruz.
İnsanlara çıkıp 'yerliyiz, milliyiz'diye nutuk atanlar, afra tafra satanlar, 'üretin' diye yalandan çiftçiye akıl verenler, maalesef çiftçinin belini büktü. Gelin yabancı çiftçiyi değil, kendi çiftçimizi destekleyelim. Gelin tekstil ve konfeksiyon sanayisi başta olmak üzere 30'dan fazla işkolunun ana hammadesi olan pamuğa ve çiftçimize destek verelim. Hasat yaklaşırken pamukta prim fiyatları derhal yeterli olacak şekilde açıklansın, peşin ödensin. Beyaz altın pamuk, kara kefenimiz olmasın, üreticinin yüzünü güldürsün! Pamukta fiyat, destekleme ve prim politikalarını bir kez bile olsa çiftçinin yüzü gülecek şekilde belirleyin."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnşaat maliyetleri arttı

İnşaat maliyetleri arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık