Ana Sayfa Ekonomi Rantın ve talanın son bütçesi olacak

Rantın ve talanın son bütçesi olacak

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, ‘’2022 bütçesi rantın ve talanın son bütçesi olacak’’ dedi.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2021 Cumartesi 10:55
Rantın ve talanın son bütçesi olacak

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, ‘’2022 bütçesi rantın ve talanın son bütçesi olacak’’ dedi.

Sümer, “2022 Bütçe görüşmelerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Ticaret Bakanlığı Bütçe üzerine konuşma gerçekleştirdi. “Ticaret Bakanlığı 2021 yılında 7 milyar liraya yaklaşan bütçesiyle ne yaptı?’’ diyen soran Sümer, şunları kaydetti:

‘’Yandaş şirketler üçer beşer kamu ihalesi alırken, rekabeti korumak yerine bu duruma seyirci kaldı, ihracatı arttırmak yerine, ithalatı destekledi. İthalat öyle bir noktaya geldi ki buğday, keşfedildiği Anadolu topraklarından değil yurt dışından ithal gelmeye başladı. küçük esnaf kan ağlıyor, şehirlerin kalbini, kültürünü oluşturan caddelerde dükkanlar ya kiralık ya satılık. İktidar görmezden geliyor. Ticaretten anladık tek şey yandaşa ihale vermek.

 

İNTİHAR EDEN HER ESNAFIN VEBALİ SARAY İKTİDARININDIR

Kobilerin borçlarına erteleme gelmeli, esnafların ticarete devam edebilmesi için Bakanlık eliyle karşılıksız ve geri ödemesiz destekleme sağlanmalı diye defalarca uyardık,Ticaret Bakanlığı oralı bile olmadı. Meğer Bakanlık kendi Ticaretiyle Uğraşıyormuş. Kendi şirketinden Yine kendi Bakanı olduğuBakanlığa Dezenfektan satanların kurdukları kirli ticari ilişkiyi AKP iktidarıyla gördük. Yıllarca çalıştırdıkları dükkanları iflas ettiği, ticari hayatları sona erdiği için intihar eden onlarca esnafımızın vebali Ticaret Bakanlığının ve AKP’nin Saray İktidarının sırtındadır.

 

TİCARET BAKANLIĞI YOLSUZLUK YUVASINA DÖNÜŞMÜŞ

Ticaret Bakanlığının Sayıştay Raporlarına Baktığımız zaman da ne yazık ki birçok usulsüzlük tespit edildiğini görüyoruz.Kamu İhaleKanununun ihlal edildiğini,5 ihalenin yandaş şirketlere usulsüzce verilerek tam 3 Milyon 137 Bin lira ödendiğini,İhracatçılar Meclisi hesabından 45 Milyon Lira harcandığını, bu harcamanın da Bakanlık hesabında olmadığını, sadece konaklama giderine 1 Milyon 380 bin lira ödendiğini,Bakanlık Makamının mal ve hizmet alımları için tam 3 Milyon 760 bin lira ödendiğini, bütün bu harcamaların usulsüz olduğunu Sayıştay Raporları ortaya çıkartmıştır.

 

TÜİK HAYÂL KURUMU

İktidar, ihracatımız artıyor, dövizin yükselmesi önemli değil, ekonomi şahlanıyor, TÜİK rakamlarına göre büyüyoruz, diyor. Oysa hepsinin yalan, TÜİK’in de Sarayın sözcüsü olduğunu Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜİK ziyaretisonrasında tüm Türkiye görmüştür.Enflasyonu düşük,Gelişmişlik seviyesini yüksek,Ticareti artan tablolarla gösteren, TÜİK’in açıkladığı hiçbir verinin inandırıcılığı kalmamıştır. Kurumun artık AKP’nin hayâllerini satmaktan başka bir görevi yoktur.

 

BİR KİŞİ HER KONUŞTUĞUNDA 84 MİLYON FAKİRLEŞİYOR

AKP İktidarının ülkemizi sürüklediği ekonomik krizden en çok ticaretleuğraşan kesim etkilenmektedir.Öyle ki birçok sektör ne yapacağını şaşırmış durumda,Ticaretini askıya almış piyasaların normale dönmesini bekliyor.Türkiye’de o kadar güvensiz bir ortam yaratıldı ki, Ekonominin kitabını yazdığını ifade edenler, ne zaman konuşmaya başlasa ülke olarak daha da fakirleşiyoruz. Ne Türkiye ne de milletimiz bu basiretsiz yönetimi hak etmiyor.

RANTIN TALANIN YANDAŞIN SON BÜTÇESİ OLACAK

Meclise sunulduğu günden bugüne yükselen döviz kuru nedeniyle 45 Milyar lirası eriyip giden bu bütçe;Halkın değil Saray ve Yandaşlarınındır.Ucuzluğu ile meşhur zincir marketlerde dahi zam üzerine zammın geldiği,3üncü Dünya ülkelerinde olduğu gibi her köşebaşında fakirlik kuyruklarının oluştuğu,TaneyleZeytinin,Bardakla Yağın,                                                                          Yarım Simidin satılmaya başladığı,Öğretmenlerin atanamadığı,Çiftçinin ekemediği,Asgari ücretlinin açlığa terk edildiği,Emeklinin, EYT’linin, Memurun derdine sırt çevrildiği;Bu düzeni yaratan AKP İktidarının, yaptığı son bütçe olmasını diliyor, sarayların değil sokakların talebine cevap verip, derhal seçim kararı alınması gerektiğini hatırlatıyor,                                                               Rantın ve Talanın Bütçesine Hayır Diyorum.’’

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tarımsal girdi fiyatları arttı

Tarımsal girdi fiyatları arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık