Ana Sayfa Siyaset Rukiye Çinkılıç: “Kooperatifçilik desteklenmeli”

Rukiye Çinkılıç: “Kooperatifçilik desteklenmeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, kooperatifleşmenin önemine dikkati çekti.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2013 Cuma 12:17
Rukiye Çinkılıç: “Kooperatifçilik desteklenmeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, kooperatiflerin ülkemizin gelişimine önemli katkılar sunacağını vurguladı.


21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü nedeniyle açıklama yapan Av. Rukiye Çinkılıç, 28 dokuma işçisinin birer İngiliz Sterlini ile çağdaş anlamda ilk kooperatifi kurmasından bugüne 169 yıl geçtiğini belirten Av. Rukiye Çinkılıç, “1844 yılında 28 dokuma işçisi bir araya gelerek Rochdale kasabasında bir kooperatif kurdular ve bir de bu kooperatife bağlı, tüketim mağazası açtılar. Kısa sürede 28 ortak 74’e, 28 Sterlin sermaye 180 Sterline, mağaza sayısı da 100’e ulaştı. Bu rakamlar önemini açıkça ortaya koyuyor.  Birleşmiş Milletler, Kooperatiflerin değer ve ilkeleri ile sosyal ve ekonomik kalkınmaya yaptığı katkılar nedeniyle 2012 yılını Uluslararası Kooperatifler Yılı ilan etmiştir” dedi.


CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:


“Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluş ve devrimler sürecinde bundan 81 yıl önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, İzmir İktisat Kongresinde : ‘Kanaatim o’dur ki, muhakkak suretle birleşmekte kuvvet vardır. Kooperatif yapmak, maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir’ diyerek, Kooperatiflerin sosyo-ekonomik yönden ülkenin gelişim sürecine önemli katkı yapacağını ifade etmiştir. İlk çağdaş kooperatif kuruluşundan bugüne, kooperatifler gelişmiş ülkelerde ekonomik ve finansal krizlerden başarıyla çıkan işletme modeli olarak tüm Dünya ya umut olmuştur. ICA (Uluslararası Kooperatifler Birliği) nin kabul ettiği Kooperatifçilik İlkeleri doğrultusunda, ülkemizin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik koşullar düşünüldüğünde, Kooperatifçiliğin Yerel Yönetimler ve Hükümet nezdinde daha fazla desteklenme zorunluluğunda olduğunu ortaya koyuyor. 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik gününü kutlar, kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarım.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeniden Refah'tan  miting gibi mahalle toplantısı

Yeniden Refah'tan miting gibi mahalle toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık