Ana Sayfa Yaşam Sadece 30 dakikayla kanser riskini azaltın

Sadece 30 dakikayla kanser riskini azaltın

Haftanın 5 günü en az 30 dakika fiziksel aktivitede bulunmak; sağlığın korunması, kalp hastalıkları, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için yeterlidir.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2016 Pazar 10:53
Sadece 30 dakikayla kanser riskini azaltın

Tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, fiziksel hareketsizliklik ve alkol kullanımı gibi ortak risk faktörleri ortadan kaldırılarak;  kalp hastalıklarının, inmelerin, diyabet hastalıklarının %80’nini ve kanserlerin üçte birinden fazlasını önlenebilir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, haftanın 5 günü en az 30 dakika fiziksel aktivite yapılmasının sağlığın korunması, kalp hastalıkları, diyabet, kolon ve meme kanseri gibi hastalıkların riskini azaltmak için yeterli olabileceğini gösteriyor.

Fiziksel aktivitenin, metabolik hastalıkların önlenmesinin yanında depresyon ve kaygı bozukluğunun azaltılması, stresle başa çıkabilme yeteneğinin geliştirilmesi gibi kişilerin ruh sağlığına olan yararlarıda fazladır. Fiziksel aktivite aynı zamanda yaşlanmayı geciktirir, metabolizmayı güçlendirir.

Türkiye’de yaşayanların  %72’si düzenli hareket yapmıyor ve  fiziksel hareketsizlik  yılda yaklaşık 3.2 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Dünya genelinde hareketsizlik, kötü beslenmeyle beraber  sağlık harcamalarının gereksiz artşını sağlıyor.

Sağlık Bakanlığı toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini arttırmak yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazanılmasını teşvik etmek amacıyla ‘’Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’’ uyguluyor. Bu kapsamda Adana Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinin koordinasyonuyla yürüyüş etkinliği düzenlendi. Merkez Camiide başlayan yürüyüşe, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çağlar Çıtak,  Adana Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı başkanlar, kamuya bağlı hastane yöneticileri, çok sayıda sağlık personeli ve vatandaş katıldı. Yürüyüş boyunca ellerinde sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle ilgili dövizler taşıyan sağlık personellerine vatandaşlar büyük ilgi gösterdiler.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sokak düğünlerine izin verilmesin

Sokak düğünlerine izin verilmesin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık