Ana Sayfa Eğitim Sağlıkla ilgili ürünler eczanelerde satılmalı

Sağlıkla ilgili ürünler eczanelerde satılmalı

CHP'li Bulut, vitamin, mineral ve gıda takviye ürünlerin zincir marketlerde, internet üzerinde kontrolsüzce satışının yapıldığını söyledi.

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2022 Salı 14:19
Sağlıkla ilgili ürünler eczanelerde satılmalı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, vitamin, mineral ve gıda takviye ürünlerin zincir marketlerde, internet üzerinde kontrolsüzce satışının yapıldığını söyledi.

Pandemi sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen yurttaşalrın vitamine, takviye edici ürünlere yoğun ilgi gösterdiğini belirten Bulut, şunları söyledi:

“Sağlığa ilişkin, sadece eczanede olması gereken ürünler, uluorta her yerde satılmaktadır. Özellikle zincir marketler bu talebi fırsata çevirerek, halk sağlığını ticarete döktü. Marketteki her kasanın yanı başında, eczane ortamında dahi yılda iki kez denetlenen bu tür ürünlere rastlamak mümkün.

Her vücudun ihtiyacı farklı olduğu için, hekim ya da eczacıya danışılmadan alınmaması gereken; kontrollü bir şekilde, gerektiğinde hastaya verilen bu ürünlerin marketlerde satılması insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Karaciğer zehirlenmesi vakalarının büyük bir çoğunluğu ‘doğal olduğu için zararsız’ diye kullanılan takviye edici ürünler kaynaklıdır.

Zincir marketlerde satılan ürünlere getirilen kısıtlamaya halk sağlığını korumak için vitamin, mineral ve gıda takviye ürünleri de eklenmelidir. Bu ürünlerin internette ya da herhangi bir yerde değil, sadece eczanelerde satışı sağlanmalıdır.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz KYK kredileri karşılıksız verilmeli

KYK kredileri karşılıksız verilmeli

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık