Ana Sayfa Yaşam Sağlıklı kalbin yolu mideden geçiyor

Sağlıklı kalbin yolu mideden geçiyor

Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, sağlıklı bir kalp için sağlıklı beslenmeden günlük alışkanlıklara dek dikkat edilmesi gereken basit ama çok önemli kuralları yazdı.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2014 Cuma 09:34
Sağlıklı kalbin yolu mideden geçiyor

Kalp sağlığı için günlük beslenmede yağ ve kolesterol içeren besinlerin tüketimine dikkat edilmesi çok önemli. Kolesterol, hayvansal kaynaklı besinlerde ve tüm hücrelerde bulunan mum yapısındaki yağa benzer bir madde. Aslında tüm insanların vücudunda kolesterol bulunuyor. Hem vücutta yapılıyor hem dışarıdan alınıyor. Bitkisel ürünler ise kolesterol içermiyor. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, sağlıklı bir kalp için sağlıklı beslenmeden günlük alışkanlıklara dek dikkat edilmesi gereken basit ama çok önemli kuralları yazdı.

Sağlıklı beslenin, kalbinizi koruyun

Kalp sağlığı için doğru beslenmenin önemi günümüzde artık tartışmasız gerçek. Zira günümüzün yoğun iş temposunda öğünlerin çoğu kez atıştırmalarla ya da zamandan kazandıran “fast-food tarzı yiyeceklerle geçiştirilmesi, kalp sağlığını son derece olumsuz etkiliyor. Üstüne bir de toplumsal bir sorun olan hareketsiz yaşam, sigara ve stres eklenince kalbe çok da verimli çalışacağı bir ortam kalmıyor. Bugüne kadar kalbinizi sağlıksız beslenme tarzı ve sağlıksız gıdalarla yormuş olsanız da yenilenmek için geç değil. Bundan sonrasına ilişkin dikkat etmeniz gereken basit ama bir o kadar etkili kurallar var. Kalp sağlığı için günlük beslenmede yağ ve kolesterol içeren besinlerin tüketimine dikkat etmek onların başında geliyor. Kolesterol, hayvansal kaynaklı besinlerde ve tüm hücrelerde bulunan mum yapısındaki yağa benzer bir madde. Tüm insanların vücudunda kolesterol bulunuyor. Kolesterol hem vücutta yapılıyor hem de dışarıdan hayvansal kaynaklı besinlerle alınıyor. Bitkisel ürünler ise kolesterol içermiyor. Kolesterol içeren besinler arasında beyin, böbrek, karaciğer ve dil gibi sakatatlar; sucuk, salam, sosis ve pastırma gibi işlenmiş et ürünleri, kırmızı et, tavuk ve balık, yumurta, süt, yoğurt, kaymak, krema ve tereyağı-kuyruk yağı-iç yağı gibi yiyecekler yer alıyor. Kolesterol dışında önemli olan bir diğer nokta ise yağlar.

Doymuş yağ içeren ürünlere dikkat!

Yağlar yağ asitlerinden oluşuyor ve üç gruba ayrılıyor: Doymuş yağ asitleri, tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, doymuş yağ içeren ürünlerin tüketimine çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Doymuş yağ ve kolesterol oranları yüksek besinleri tüketmek kalbe zarar veriyor. Bu nedenle bu ürünlerin tüketiminde porsiyon kontrolünü sağlamak çok önemli. Et, tavuk veya balığı  kızartmak yerine ızgara  haşlama ya da fırınlama yöntemini uygulamak  gerekiyor. Özellikle katkı maddesi de içeren doymuş yağ oranı yüksek sucuk salam sosis gibi ürünler tercih edilmemeli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şenses, kalp sağlığı için tekli ve çoklu doymamış yağ içeren besinlerin tüketimine önem verilmesi gerektiğini belirterek, “Örneğin yemeklerimizi ay çiçek yağı ile hazırladıysak salatalarımıza 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı eklemek veya gün içerisinde 10 adet fındık tüketmek iyi bir tercih olacaktır” diyor.

Dyt. Şenses, dikkat edilmesi gereken önemli noktaları belirtirken başta posalı besinlerin diyette artırılmasını öneriyor ve “Posa, kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunun için meyve, sebze ve salata tüketimi arttırılmalı, tam tahıllı ürünler tercih edilmeli, aynı zamanda protein içeriği yüksek kuru baklagillere sofralarımızda haftada 2-3 kez yer verilmelidir” diyor.

En tehlikelisi karın bölgesindeki yağlar

Kalbimiz hareketsiz bir yaşam tarzını hiç sevmiyor. Bir başka ifade ile hareketsizlik kalbi yoruyor! Fazla kilolar da kalbin düşmanı. Kilonuzun normal sınırlarda olması kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Peki ideal kilo nasıl hesaplanıyor? Hesaplamak son derece kolay. Önce boyunuzun metrekaresini alıyorsunuz, kilonuzu bu değere bölüyorsunuz. Ortaya çıkan sonuç sizin Beden Kitle İndeksinizi veriyor. Beden kitle indeksi 20-25 arası normal kilolu, 25-29.9 arası olanlar fazla kilolu, 30-39.9 arası olanlar obez sayılıyor. Beden Kitle İndeksinin 27’nin üzerinde olması sağlık açısından tehlikeli durumlar oluşturabiliyor ve kişinin kalp hastalığına yakalanma riski artıyor. Vücuttaki yağın biriktiği bölge de son derece önemli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şenses, “Karın çevresinde yağ birikimi kalça ve vücudun diğer bölgelerinde yağ birikiminden çok daha yüksek riski beraberinde getiriyor” diyor. Bu risk için basit fakat doğru bir yöntem bel çevresi ölçümü. Kadınlarda 80, erkeklerde 94 cm. üzerinde olan bel çevresi, kalp sağlığı açısından artmış risk olduğuna işaret ediyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Seyhan’dan “evde bakım” hizmetine devam

Seyhan’dan “evde bakım” hizmetine devam

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık