Ana Sayfa Gündem Saimbeyli’de kurtuluşun gururu, hizmetin sevinciyle büyüdü

Saimbeyli’de kurtuluşun gururu, hizmetin sevinciyle büyüdü

Saimbeyli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Tören ve kutlamalarla birlikte ilçede çeşitli açılışlar yapıldı. Protokolün tam kadro katıldığı etkinliklerde, kurtuluşun gururu ve Saimbeyli’ye hizmetin sevinci bir arada yaşandı.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2016 Çarşamba 12:38
Saimbeyli’de kurtuluşun gururu, hizmetin sevinciyle büyüdü

Saimbeyli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü törenlerle kutlandı. Kutlama törenlerine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Saimbeyli Kaymakamı Seda Başoğlu, Tufanbeyli Kaymakamı Adem Başoğlu, Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü, Adana İl Jandarma Komutanı Fatih Yılmaz, Saimbeyli Emniyet Amiri Süleyman Doğantekin, siyasi parti ilçe temsilcileri, Saimbeyli halkı ve konuklar katıldı. Kortejde, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana’dan gelen sembolik Kuva-yi Milliye çeteleri de yer aldı.

ŞEHİTLİK ZİYARETİ

Sabah saatlerinde Saimbeyli Kaymakamlığına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra protokol, Osmaniye Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde oluşturulan kortejle yeni yapılan şehitliğe yürüdü. Şehitlikte açılış yapıldı ve dua okundu.

PARK VE KÜLTÜR SALONU AÇILIŞI

Kurtuluş programı ve kutlamaların ardından 15 Temmuz Şehitler Parkı’nın açılışı yapıldı. Daha sonra tiyatro, konferans ve düğün salonu olarak yenilenen 400 kişilik Saimbeyli Kültür Salonu’nun açılışı gerçekleştirildi.

ÇAĞDAŞLAŞIR VE ZENGİNLEŞİRSEK, ŞEHİTLERİMİZE KARŞI GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRMİŞ OLURUZ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Cumhuriyetin temellerinin kurtuluş mücadelesiyle atıldığını belirterek, Saimbeylililerin huzur içinde yaşadığı sırada, emperyalist güçlerin girişimleri ve zulmüyle kurtuluş mücadelesi verildiğini kaydetti. Başkan Sözlü, “Zamanında Saimbeyli’de bulunan Ermeni topluluğunun şimdi burada bulunmaması da emperyalistlerin oyununun sonucudur. Bölgenin etnik yapısını fırsat bilen emperyalistler nedeniyle, buranın bütün halkları ağır bedel ödemiştir. Bunlardan ders almalı ve geleceğe öyle yürümeliyiz. Dış güçlerin, siz zayıf olduğunuzda uygulayacak bir programı daima vardır. Biz bir, iri ve diri olmalıyız. Geleceğimizi, aramızdaki görüş ve inanç farklılıklarını temele koymayarak inşa etmeliyiz. Yaşadığımız toprakları daha yaşanabilir yerler haline getirmeliyiz. Örneğin Saimbeyli insanı, doğup büyüdüğü topraklarda refah toplumunun bir parçası haline gelmeli. Bize düşen bu topraklara değer katmak, insanımızı mutlu etmektir. Dünyanın en çağdaş milletleri, devleri arasına girmek için üzerimize düşeni yapmalıyız. O zaman aziz şehitlerimiz ve ecdadımıza karşı görevimizi yerine getirmiş oluruz. Bir kez daha aziz şehitlerimizi, 15 Temmuz şehitlerini, üniter yapımızı korumak için şehit olan güvenlik görevlilerimizi, DAEŞ’e karşı savaşan şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Cenab-ı Allah kahraman ordumuza güç versin” dedi.

 

KAHRAMANLIK DESTANI YAZILDI

Saimbeyli Kaymakamı Seda Başoğlu da, kurtuluş mücadelesinde yaşananların önemine değindi, Türk milletinin kahramanlık destanı yazarak, geleceğe bağımsız bir şekilde uzandığını ifade etti.

BİZE DÜŞEN BİRLİĞİMİZİ, BERABERLİĞİMİZİ KORUMAK

Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe, bundan 96 yıl önce Saimbeyli’de, emperyalistlerin ve onların yerli uşaklarının gerçekleştirdiği katliamlar yaşandını söyledi. Başkan Gökçe, “Allah’ın izni ve halkımızın dirayetiyle düşman bertaraf edilmiş ve kurtuluşun, zaferin gururu yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve seve seve şehadete yürüyen şehitlerimizin bu zaferini anmak ve kutlamak için buradayız. 18 Ekim 1920’de Saimbeyli’de, çeşitli tarihlerde de yurdumuzun dört bir yanında Müslüman Türk Milleti’nin kazandığı zaferlerin kutlu olmasını diliyorum.

15 Temmuz 2016’da bir kez daha Türk düşmanlarının ve onların yerli uşaklarının ülkemizi ele geçirme girişimiyle karşı karşıya kaldık. Zamanında ülkemizi işgal etmek isteyen emperyalist güçlerin, bu emellerinden hiç bir zaman vazgeçmediğini 15 Temmuz’da bir kez daha gördük. Bize düşen millet olarak kenetlenerek, birliğimizi, beraberliğimizi sonsuza dek korumaktır. İşimizdeki hainler de, dışarıdaki düşmanlarımız da bitmeyecek. Cenab-ı Allah bir daha bu milleti kurtuluş savaşı vermeye mecbur bırakmasın” diye konuştu.  

 

Adana Büyükşehir Belediye Bandosu ve folklor ekibi gösterileriyle, etkinliklere renk kattı.

AHMET ŞAFAK KONSERİ

Akşam saatlerinde de ünlü sanatçı Ahmet Şafak konser verdi. Başkan Mustafa Şahin Gökçe ve Kaymakam Seda Başoğlu, kurtuluş törenlerinde en güzel parçalarını seslendiren sanatçıya Saimbeyli kilimi hediye etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Seyhan’dan Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Seyhan’dan Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık