Ana Sayfa Ekonomi Sanayiciler, belirsizliğin sona ermesini istiyor

Sanayiciler, belirsizliğin sona ermesini istiyor

Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, ülke olarak iki yıldır siyasi tansiyonu yüksek bir dönemin yaşandığını belirterek, belirsizlik sürecinin 1 Kasım’da yapılacak seçimde sona ermesi ve ekonomik önceliklere odaklanılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2015 Perşembe 01:04
Sanayiciler, belirsizliğin sona ermesini istiyor

Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu’nun başkanlığında yapılan Ağustos ayı meclis toplantısında konuşan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, 7 Haziran seçimi sonrası ortaya çıkan belirsizliğin ardından hiç temenni edilmeyen bir sürecin içerisinde kalındığını belirterek, ekonomik anlamda önemli sorunlarla karşılaşıldığını, uzun uğraşlar ve fedakarlıklar sonucu belirli bir noktaya gelen barış sürecinin büyük bir yara aldığını vurguladı. Belirsizlik sürecinden en büyük zararı sanayicilerin üstlenmek durumunda kaldığını belirten Kıvanç, artan döviz kuru ve daralan iç pazarın tüm sanayi üreticilerini oldukça olumsuz şekilde etkilediğini ifade etti.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ülke olarak iki yıldır siyasi tansiyonu yüksek bir dönemin yaşandığını,1 Kasım’da yeniden seçime gidileceğini belirterek, “Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını, seçim sonrasında kurulacak hükümetin sanayiye dayalı büyümeyi önceliğine alacak bir programı uygulamaya koymasını diliyorum”  dedi.

Ülkemizde yaşanan olumsuzluklara paralel olarak global anlamda da ciddi sorunlar yaşandığına dikkati çeken Kıvanç, içerde ve dışarda yaşanan belirsizlik ortamının bir süre daha devam edeceğini düşünerek son derece dikkatli hareket edilmesi, karar alırken bir yerine iki kez düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Kıvanç, Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırım tarihinin yaklaşması ve son dönemde Çin’in sürpriz hamlesiyle gelişen kur savaşlarının dikkatli şekilde takip edilmesi, Türkiye’nin bu zor dönemi avantaja dönüştürecek politikalar geliştirmesi gerektiğini, söyledi.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’nin içinde bulunduğu büyüme sarmalından kurtulması için yüksek teknolojili, yüksek katma değerli ürünlere yönelmesi ve ar-ge yatırımlarını arttırması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık