Ana Sayfa Eğitim "Savaşın bedeli çiftçi ile tüketiciye çıktı…

"Savaşın bedeli çiftçi ile tüketiciye çıktı…

CHP Barut, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın da etkisiyle çiftçi, tüketici büyük bir krizle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2022 Pazar 13:08

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Ayhan Barut, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın da etkisiyle elektrik, gübre, akaryakıt fiyatlarına yapılan fahiş zamların Türkiye tarımını olumsuz etkilediğini, çiftçinin, tüketicinin büyük bir krizle karşı karşıya kaldığını söyledi.

CHP’li Barut, şunları söyledi:

"Ülke tarımı zaten uzun zamandır çıkmaza girdi AKP eliyle. Yüksek enflasyon nedeniyle üretim maliyetleri fahiş oranda arttı. Çiftçi kazanamıyor, tüketici alamıyor. Bu kriz daha da derinleşmeden ülke tarımını ayağa kaldıracak, çiftçiye kazandıracak, tüketiciye rahat bir nefes aldıracak adımların atılması gerekiyor.

İnsanlığı derinden etkileyen ve bir an önce son bulmasını dilediğimiz Rusya- Ukrayna arasındaki çatışma halinden tarımsal üretimimiz de çok olumsuz etkileniyor. Çünkü ülkemiz tarım ticaretinin önemli kısmı Rusya ve yine önemli ürünlerde Ukrayna ile bağlantılı. Eğer bu savaş  hali devam ederse zaten sorunlarla boğuşan tarımsal üretimimiz yine derin problemlerle uğraşacaktır. Bu sorunlar çok daha büyümeden çiftçiyi, tarımsal üretimi ve tüketicileri destekleyecek denli adımlar atılmalıdır. Üretim maliyetlerindeki fahiş artışa dur denilmeli, vergi ve indirim düzenlemeleri yapılmalı, üreticilere üretmesi için ve tüketicilerin de ucuza alabilmesi için destek verilmelidir."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık