Ana Sayfa Gündem Sayıştay, bakanlık verilerini güvenilir bulmadı

Sayıştay, bakanlık verilerini güvenilir bulmadı

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2021 Perşembe 17:22
Sayıştay, bakanlık verilerini güvenilir bulmadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Sayıştay Başkanlığı'nın 'doğru ve güvenilir' bulmadığı Tarım ve Orman Bakanlığı'na yönelik raporunu Meclis gündemine taşıdı. Meclis Genel Kurulu'nda iktidara, 'Hukuk önünde hesap vereceksiniz' diye seslenen Barut, "Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi.

CHP’li Barut, şunları söyledi:

"Sayıştay Başkanlığı'nın Tarım ve Orman Bakanlığı'na ait 2020 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu'nu okuyunca şok geçirdik. Bunların yasalardan, hukuktan ve yönetmeliklerden çekinmediklerini zaten biliyorduk da, Allah'tan korkmadıkları ve kuldan da utanmadıkları anlaşılıyor.

Söz konusu Sayıştay raporunda denetmenler tam 36 bulguya erişmiş. Bir sürü usulsüzlükten söz edilen raporun görüş bölümünde, 'Tarım ve Orman Bakanlığının 2020 yılına ilişkin geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının doğru ve güvenilir bilgi içermediği kanaatine varılmıştır' deniyor. Sadece bir örnek vereyim. Raporda, '2020 yılı Dönem sonu bilançosu ile raporlanan banka hesaplarının 262 milyon 237 bin liralık banka mevcudu banka tespit tutanaklarının düzenlenmediği, haricen tespit edilen 221 milyon 665 bin liralık banka mevcudunun ise raporlanmadığı tespit edilmiştir' ifadesi var. Sayıştay'ın doğru ve güvenilir bulmadığı bu işlemlerin hesabını verecekler."

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 4 şehit

Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 4 şehit

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık