Ana Sayfa Gündem Şekip Karakaya'dan Ümit Özgümüş'e jet yanıt

Şekip Karakaya'dan Ümit Özgümüş'e jet yanıt

SAMPAŞ İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, CHP Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş'ün, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a verdiği soru önergesindeki SAMPAŞ'la ilgili ifadelerine yanıt verdi.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2013 Çarşamba 13:46
Şekip Karakaya'dan Ümit Özgümüş'e jet yanıt

Özgümüş, bir süre önce, SAMPAŞ A.Ş’nin Bakanlıktan ve belediyelerden aldığı işlerle ilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a bir soru önergesi vermişti.

Soru önergesiyle ilgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Karakaya ise bugün Özgümüş'e yanıt olarak yazılı bir açıklama yaptı. Karakaya'nın açıklaması şöyle:

 

"Adana Milletvekili Ümit Özgümüş’ün firmamızla ilgili, eksik bilgilere dayanan, yanlış ve yanıltıcı ifadelerle dolu olan ve ticari itibarımızı zedelemek amacıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar’a verdiği soru önergesiyle ilgili olarak kamuoyuyla  aşağıdaki gerçeklerin paylaşılması zarureti hasıl olmuştur.

-          Sampaş’ın Merkezi, kuruluş yılı olan 1981 yılından bugüne dek Adana olup, milletvekilinin iddia ettiği gibi İstanbul’a hiçbir zaman taşınmamıştır. Sampaş’ın merkezi Adana’dadır.

-          Sampaş’ın kent otomasyon yazılımı konusunda belediyelere iş yapmış olduğu doğru ancak eksik bir bilgi olup, Sampaş dünyada ilk defa 2005 yılında adına Ticari Marka olarak kayıt ettirdiği “Akıllı Kent Otomasyon Sistemi (AKOS)” markası ile kent bilgi sistemleri, kentsel dönüşüm ve altyapı hizmetleri, kent mühendisliği konularında, 400’ün üzerinde personeli ile hizmet vermektedir.

Sayın Bakana arz edilen sorularla ilgili olarak;

1)    “SAMPAŞ A.Ş.’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm konusunda danışmanlık anlaşması var mıdır?” Diye sorulmuştur.

Sampaş’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm konusunda danışmanlık anlaşması yoktur.  Sampaş; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bu konuda teknik yeterlilik dosyası sunmuş, bakanlıkça yapılan tetkik ve inceleme sonunda, Bakanlığın doğrudan yapmış olduğu bir çok kentsel dönüşüm ihalesine davet edilmiştir.

 

2)    “Danışmanlık anlaşması varsa, şehir planlama ve mimarlık mesleğinin alanına giren bir konuda SAMPAŞ A.Ş. hangi özellik, bilgi ve birikimine göre danışmanlığa kabul edilmiştir?” Diye sorulmuştur.

Kentsel Dönüşüm müşavirlik (danışmanlık) alanı, sadece mimarlık ve şehir planlama mesleğinin değil; ayrıca, Harita, İnşaat, Jeoloji Jeoteknik,  Yazılım Mühendislikleri ile Hukuk, Sosyoloji, Değerleme Uzmanlığı gibi mesleklerin de içinde bulunduğu çok disiplinli bir çalışma alanı olup, Sampaş tüm bu kadroları bünyesinde bordrolu olarak çalıştırmaktadır. Sampaş, sadece 40’a yakın mimar, harita mühendisi ve şehir plancısı istihdam eden ve bu kadrosuyla Türkiye çapında teknik ve sayısal bir önceliğe sahip lider kuruluştur.  Sampaş, vekilin de bilmeden ifade ettiği gibi 30 yıldır aynı kadrolarla AKOS adı altında Kent Mühendisliği hizmetleri yürütmektedir.

 

3)    “Bayrampaşa Belediyesi’nde davet yöntemi tercih edilip rekabet engellenerek kamu zarara uğratılmamış mıdır?” Diye sorulmuştur.

6306 sayılı yasanın 8. maddesinde belirtildiği üzere, “Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Riskli Alan İlan’ edilen yerlerde, kanun uyarınca kamu kaynağı kullanılarak gerçekleştirilecek tüm işler, 4734 sayılı kanunun 21 (b) bendinde belirtilen hallere dayanan işlerden sayılmaktadır” denmektedir.  Bu itibarla; afet riskinden dolayı işin aciliyeti nedeni ile ve teknik gerekçelerle, Bayrampaşa Belediyesi’nde de, bu yasa kapsamında ihale edilen diğer tüm kurumlarda olduğu gibi kanunda belirtilen ihale yöntemi kullanılmıştır.

4)    “Çok özel uzmanlık konularında tercih edilen bu ihale yöntemine, daha önce sadece bilgisayar otomasyonu yapan bir firma hangi kritere göre davet edilmiştir?” Diye sorulmuştur.

Yukarıda Sampaş’ın 30 yıldır kent mühendisliği hizmetleri yürüttüğü ve ihale tercih kriterleri açık bir şekilde anlatılmıştır. Sampaş bu çalışmalarla 40’ın üzerinde ödül kazanmıştır.

5)    “Sözkonusu  işin maliyeti ile ilgili Bakanlığınızın bir incelemesi ya da öngörüsü olmuş mudur?” Diye sorulmuştur.

Bayrampaşa projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2.000.000.- (ikimilyon) TL’lik bir katkı sağlanmıştır. Dolayısı ile bakanlıkça proje incelenmiştir.

6)    “SAMPAŞ A.Ş., Bakanlığınızdan ya da Türkiye genelindeki belediyelerden başka hangi işleri almış ve bunların hangileri davet usulüyle ya da doğrudan temin yöntemiyle ihalesiz verilmiştir?”  Diye sorulmuştur.

Sampaş’ın Bakanlıktan ya da başka herhangi bir kurumdan ihalesiz aldığı bir iş yoktur. Böyle bir şey akla ve yasalara aykırıdır.

7)    “Bakanlığınızca 30 Büyükşehir Belediyesi’nin kent otomasyonunun yapılarak birbirine entegre edileceği ve bunun tek kalemde ihaleye çıkarılacağı bilgisine ulaşılmıştır” denmektedir.

Bu gerçek dışı iftiranın kuruluşumuzla ilgili bir gerçekmiş gibi sunulmasından ötürü, bu iftirayı atanlarla ilgili olarak Adana Mahkemelerinde yargı yoluna gidilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi, anılan milletvekili kötü niyetlidir. Aklınca kuruluşumuza zarar vermeye çalışmıştır. Sıfatına aykırı olarak, bir kaç dakikalık inceleme ile yasayı anlayabilecekken tam tersine “Çamur at, izi kalsın” demiştir. Bir Adana milletvekili olarak, Adanalı bir firmanın dünya çapındaki başarılarından onurlanacağı yerde, kendi siyasi hedefleri için bu meseleyi de bir malzeme olarak kullanmaya çalışmıştır. Kavgayı, ayrışmayı ve kıskançlığı yaşam felsefesi yapan bu zatı bilgisizliği ve acizliği ile baş başa bırakarak, kendisi için sadece üzüldüğümüzü belirtir, bu bilgilendirmeyi siz sayın kamuoyu ile paylaşmak zorunda kaldığımızı bildiririz.

Saygılarımızla,

Şekip Karakaya

Sampaş A.Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı"

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık