Ana Sayfa Gündem Seyhan Belediye Meclisi'nde arbede

Seyhan Belediye Meclisi'nde arbede

Seyhan Belediyesi’nin seçimlere 4 ay gibi kısa bir süre kaldığı şu günlerde 30 milyon liralık borçlanmak istemesi belediye meclisinde arbedenin çıkmasına neden oldu.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2018 Perşembe 11:29
Seyhan Belediye Meclisi'nde arbede

Seyhan Belediyesi’nin seçimlere 4 ay gibi kısa bir süre kaldığı şu günlerde 30 milyon liralık borçlanmak istemesi belediye meclisinde arbedenin çıkmasına neden oldu. AK Parti Gurubu adına Meclis Üyesi  Esef Şahin’in belediyeyi ve CHP’yi hedef alan ‘hırsızlık, çalma, çarpma ve günah’ ifadeleriyle başlayan cümleler kurması mecliste arbedeye sebep oldu. Meclis Başkanı Yusuf Akıncı’nın sert tepkisinden sonra meclis üyeleri arasında ağır ithamları içeren restleşmeler yaşandı.

LİMONCU, ERSÖZ VE ŞAHİN KONUŞTU

Meclis Başkanı Yusuf Akıncı’nın söz verdiği Akt Parti’li Yalçın Limoncu, Abdullah Ersöz ile Esef Şahin borçlanma yetkisinin verilmesine karşı olduklarını, belediyenin iyi yönetilmediğini, rakamların ise çok büyük olduğunu söylediler. Limoncu konuşmasında ‘Belediye hükümetten para alıyor. Zeydan Bey paraların kesildiğini söylüyor ama ben araştırdım doğru değil. Bu borçlanma Seyhan halkının üzerine getirilen bir kambur olur. Bırakın yeni seçilecek başkan ve meclis üyeleri bu konuda karar versinler’ dedi ve oylamada hayır oyu kullanacaklarını ifade etti.

SAAT ARALARINA SIKIŞTIRILAN TOPLANTI

Ak Parti adına konuşan Abdullah Ersöz borçlanma için istenilen paranın Aladağ, Tufanbeyli, Karaisalı gibi ilçelerin bütçelerinden büyük olduğunu ve alınacak olan paranın büyük bir ihtimalle hizmet yerine reklamlarda kullanılacağına inandığını söyledi. Bu piyasa faizleriyle borçlanma yetkisi vermenin intihar olduğunu belirten Ersöz, saat aralarına sıkıştırılan komisyon kararları ile borçlanma yetkisinin alınmasının yangından mal kaçırmak anlamına geleceğini söyledi.

AKINCI’YI SİNİRLENDİRDİLER

Ersöz’den sonra söz alan Ak Parti’li Meclis Üyesi Esef Şahin de ‘2019 yılında Seyhan Belediyesi’ni siz mi alacaksınız? Bu yüke karşıyız. Belediye doğru yönetilmiyor. Çalma ile çarpma ile belediye yönetilmez’ sözünden sonra konuya CHP’li Meclis Başkan vekili Yusuf Akıncı girdi. Akıncı Şahin’in sözlerini düzeltmesini istedi. Bu arada Ak Partili ve CHP’li meclis üyelerinde karşılıklı restleşmeler, arbedeler yaşandı.  Başkan Yusuf Akıncı’yı sakinleştirmek zor olunca oturuma ara verildi.

ELİF UZUN VE OYLAMA SONUCU

Verilen aranın ardından CHP adına Gurup Başkan Vekili Elif Uzun söz aldı ve belediyenin ASKİ’den 5 milyon, Büyükşehir Belediyesi’nden ise 20 milyon lira alacağının olduğunu belirtip ‘Neden bu noktaya geldiğimize kafa yormak yerine önümüze bakmamız gerekiyor. Ben onu yapıyorum’ dedi. Daha sonra yapılan oylamada 19 kabul oyuna karşılık 17 ret oyu kullanıldı. Ak Parti ile MHP ret oyu verirken CHP ile HDP ise evet oyu kullandı. Oylama sonucu borçlanma yetkisi Başkan Zeydan Karalar’a verilmiş oldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Maske ve eldivenler Yüreğir Belediyesi’nden

Maske ve eldivenler Yüreğir Belediyesi’nden

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık