Ana Sayfa Gündem Seyhan Belediyesi ‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ startını verdi

Seyhan Belediyesi ‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ startını verdi

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın kültür ve sanat dünyasına katkılarına bir yenisi daha eklendi.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2016 Çarşamba 12:04
Seyhan Belediyesi ‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ startını verdi

Seyhan Belediyesi’nin Adana ve Mersin’de faaliyet gösteren pek çok bağımsız sanat oluşumu ile işbirliğinde ‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ düzenleyeceği açıklandı. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, sonraki yıllarda geleneksel hale gelecek Sanat Günleri’nin ilkini etkinliklerin paydaşı kurum ve kuruluş temsilcileriyle birlikte basına ve kamuoyuna duyurdu. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 24–27 Mayıs tarihleri arasında Adana ve Mersin’de düzenlenecek etkinliklerle gerçekleştirilecek ‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ programlarına tüm sanatseverleri davet etti.

Beraberinde etkinliğe paydaş 20 sanat, eğitim ve mesleki kuruluş temsilcisiyle birlikte Belediye Encümen Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Karalar şunları söyledi; “Bu yıl Etem Çalışkan adına yapılan etkinlik önümüzdeki yıllarda diğer önemli Adanalı sanatçılar adına düzenlenerek gelenekselleşecektir. Bu şekilde Adana’mıza sivil toplum kuruluşlarının iştirakiyle yaptığı yeni bir sanat festivaline daha kavuşmuş olacaktır.”

ETEM ÇALIŞKAN SANAT GÜNLERİ ETKİNLİK TAKVİMİ

Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin ilk etkinliği 24 Mayıs Salı günü saat 18.30’da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi Abidin Dino Sergi Salonu’nda başlayacak.

24 Mayıs Salı: Senfonik Kaligrafi isimli sergi açılacak. Sergide Etem Çalışkan’ın son dönem eserlerinin yanında İlah Hulusi. Emin Barın, Savaş Çevik, İlhami Turan, İslam Seçen, Mesut Dikel, Bedri Koraman gibi sanatçıların eserlerinin de yer aldığı çeşitli anı materyalleri sergilenecek. Aynı gün Etem Çalışkan’ın ‘Ben ve kendim’ isimli biyografi kitabını okurları için imzalayacak.

Beşi bir yerde isimli bir panel gerçekleştirilecek. Haluk Uygur’un oturum yöneticisi olduğu panelde Savaş Çevik, İslam Seçen ve Orhan Apaydın konuşmacı olacak.

25 Mayıs Çarşamba: Bitmeyen Senfoni isimli sergi ve Celal İnce’den Tangolar isimli konser ve dans gösterisi saat 20.00’de Ramada Otel Lobisi’nde gerçekleştirilecek.

26 Mayıs Perşembe: K. Atatürk ile Etem Çalışkan isimli sergi Mersin Olba Fotoğraf Derneği Sergi Salonu’nda saat 19.00’da açılacak.

27 Mayıs Cuma: Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin son gün etkinliğinin adresi Başkent Hastanesi Kışla Yerleşkesi Sergi Salonu olacak. Etem Çalışkan’ın çalışmış olduğu Hürriyet, Milliyet, Akşam gibi gazetelerde yayınlanan çizim, desen ve grafik tasarımlarının sergileneceği retrospektif bir çalışma sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Tarsus Belediyesi’nin kolleksiyonunda bulunan ‘Türk büyükleri’ sergisi de aynı kapsamda sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sergi saat 19.00’da açılacak.

Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin son etkinliği ‘Sinametek Adana’ isimli film gösterisi olacak. Saat 20.00’de başlayacak film gösterimi öncesinde Etem Çalışkan ile özel bir söyleşi gerçekleştirilecek.

BAŞKAN KARALAR’A TEŞEKKÜR GELDİ

Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin organizasyonunda şemsiye kuruluş olmayı kabul eden Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a organizasyonun paydaşlarından teşekkür açıklaması geldi. Basın toplantısına katılan Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten ve Grup Çalışkan Topluluğu adına Haluk Uygur, Seyhan Belediyesi’nin tüm etkinliklere ‘şemsiye kuruluş’ olmasını kabul eden Başkan Zeydan Karalar’a teşekkür etti.

GELECEK YIL TURHAN VE İLHAN SELÇUK KARDEŞLER ADINA PLANLANIYOR

İlki Etem Sancak adına gerçekleştirilecek olan Sanat Günleri’nin önümüzdeki yıl 1940–1944 yılları arasında Adana’da yaşamış ve ilk ürünlerini Adana’da vermiş, Tepebağ Ortaokulu ve Adana Erkek Lisesi’nde eğitim görmüş karikatürist Turhan ve yazar İlhan Selçuk kardeşler adına yapılmasının planlandığı açıklandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık