Ana Sayfa Gündem Seyhan Uygulamalı Eğitim Merkezi'nin temeli atıldı

Seyhan Uygulamalı Eğitim Merkezi'nin temeli atıldı

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye’nin işsizlik istatistiklerinde birinci sırada gelen şehrinde iş dünyasının büyük eksikliğini hissettiği kalifiye eleman ihtiyacını çözmek için çok önemli bir merkezin temelini attı.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2016 Cuma 15:00
Seyhan Uygulamalı Eğitim Merkezi'nin temeli atıldı

Seyhan Belediyesi ile Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi işbirliğinde pek çok sektöre kalifiye eleman yetiştirilecek olan Seyhan Uygulamalı Eğitim Merkezi’nin (UEM) temeli atıldı. Merkez, Seyhan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Metal İşleri Sanayi Sitesi’nin bulunduğu bölgede 300 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek.

Uygulamalı Eğitim Merkezi’nin temel atma töreninde ev sahipliğini Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile proje ortağı Makine Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Ekber Çakar ve MMO Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi birlikte yaptı. Temel atma törenine CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ramazan Akyürek ile Seyhan Belediyesi Meclis üyeleri ve mahalle muhtarları katıldı. Törende ayrıca Gaziantep ve Mersin Makine Mühendisleri Oda Başkanları ile Sanayi Sitesi Oda Başkanları da hazır bulundu.

KARALAR: KALİFİYE ELEMAN İHTİYACINI ÇÖZECEĞİZ

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kendisinin de uzun süredir orta ölçekli bir işletme sahibi olduğunu hatırlatarak, “Kalifiye eleman ihtiyacı üretim sektörünün en önemli ihtiyaçlarının başında gelir. Adana örneğinde olduğu gibi işsizlik oranı çok yüksektir fakat sanayicilerimiz çalıştıracak kalifiye eleman bulamaz. Ben de şahsen bu işin ıstırabını bizzat çeken biriyim. Temelini attığımız bu merkezle en azından bu bölgenin kalifiye eleman ihtiyacını büyük oranda çözüme kavuşturacağız” dedi. Başkan Karalar, “Esasında Türkiye’de küçük ve orta ölçekli sanayi sitelerine yeterince önem verilmemektedir. Oysa bu alanlar çok ciddi oranda istihdam çözen, ciddi üretim yapan dolayısıyla işsizliğin çözümü noktasında istihdam oluşturan müesseselerdir bu siteler” diye konuştu.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar şöyle devam etti; “Bir dönem başkanlığını yapmış olmaktan her zaman gurur duyduğum Makine Mühendisleri Odası ile birlikte böylesi önemli bir eksikliği gideriyor olmaktan dolayı da çok mutlu olduğumu ifade ediyorum. Bu çok temel bir ihtiyaçtır. Çok önemli bir ihtiyacı giderecektir. Çünkü buradaki işletmeci sıradan sıfır bilgiye sahip elemanı alıyor bir sene maaş ödüyor doğru düzgün işine yaramıyor. Eleman tam yetişince de bir başkası üç kuruş fazla maaş verdi diye oraya gidiyor. Şimdi artık hazır kaynakçı, hazır operatör, hazır montajcı ve benzeri alanlarda ne ihtiyacınız varsa burada yetiştireceğiz ve size çalışmaya sunacağız. İstihdamda da en önemli sorun olan kalifiye eleman ihtiyacını bu şekilde çözüme kavuşturacağız. Bu şekilde üretim artacak, üretim artışıyla birlikte kalkınmaya da milli gelire de katkı koyacağız.” Makine Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Ekber Çakar ve Makine Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi’de birer konuşma yaparak kendileriyle işbirliği yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür etti.

MERKEZ’DE HANGİ SEKTÖRLER İÇİN ELEMAN YETİŞTİRİLECEK

Seyhan Belediyesi’nin Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi ile birlikte gerçekleştirdiği proje kapsamında temeli atılan Uygulamalı Eğitim Merkezi tamamlandığında iş makinesi, vinç operatörü, kaynakçı, Hidrolik-Pnömatik Ustası, makine montajcısı ve bakımcı, asansör montaj ve onarımcısı, asansör bakımcı, klima montaj ve bakımcısı, doğal gaz altyapı yapım kontrol personeli, ısıtma ve doğal gaz iç tesisat yapım personeli, bacacı gibi sanayinin ihtiyaç duyabileceği kalifiye belgeli personeller yetiştirilecek. Konuşmaların ardından Uygulamalı Eğitim Merkezi’nin temeli törene katılan protokol üyelerinin de katılımıyla atıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık