Ana Sayfa Yaşam SGK’nın eczanelerle anlaşmasında son gün

SGK’nın eczanelerle anlaşmasında son gün

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ile Türk Eczacılar Birliği(TEB) arasında imzalanan ilaç alım protokolü 31 Mart 2016 tarihinde sona eriyor. Yeni bir anlaşma sağlamaz ise SGK’lı hastalar reçete bedelinin tamamını ödeyerek eczanelerden ilaçlarını alabilecek.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2016 Çarşamba 13:35
SGK’nın eczanelerle anlaşmasında son gün

GK ile TEB arasından ilaç alım protokolünde anlaşma olmaz ise vatandaşları ciddi sıkıntıların beklediğini söyleyen Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, yaptığı açıklamada “Hepinizin bildiği gibi, SGK ile TEB arasında imzalanan ilaç alım protokolü, 31 Mart 2016 tarihinde sona ermektedir. Yeni protokolün yapılması için her türlü çaba sarf edilmiş olmasına rağmen taraflar arasında bir uzlaşma bugüne kadar ne yazık ki sağlanamamıştır” dedi.

GELİNEN NOKTA YAŞAMSAL TALEPLERİN ALTINDA

Son birkaç aydır Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları defalarca SGK yetkilileri, Kurum Başkanı ve Çalışma Bakanı ile, son olarak da Ekonomi Koordinasyon Kurulu ile görüşmeler gerçekleştirmelerine rağmen sonuç çıkmadığını belirten ADEO Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Taleplerimizi ve taleplerimizin gerekçelerini ayrıntılı bir biçimde sunduk. 2013 Eylül ayında yapılan Protokol revizyonundan bugüne üç yıla yakın bir süredir eczacıyı ve eczane işleyişini rahatlatacak hiçbir iyileştirme olmadığını; eczane ekonomilerinde yaşanan erimeyi rakamlarla ortaya koyduk.  Ancak gelinen aşamada iyi niyetli çabalarımıza üyelerimizin üç yıldır gösterdikleri sabra rağmen beklentilerimizin çok altında kalan bir tablo ile karşılaştığımızı üzülerek ifade etmek isteriz. Oysa eczanelerin varlığını sürdürebilmesi açısında taleplerimizin kabulü yaşamsal derecededir. Fakat gelinen noktada bizlere sunulan kısmi ve cüzi iyileştirmelerle eczanelerimizi yaşatabilmek mümkün değildir. Eczacının tahammül kapasitesinin çok ötesine geçilmiştir. Yaygın eczane ağını korumak ve halk sağlığına hizmet etmeye devam etmemiz için hep beraber bir adım atmanın zamanı çoktan gelmiştir”

HAKLI TALEPLERİMİZ KABUL EDİLMEZSE SÖZLEŞME FESH EDİLECEK

Eczaneler basit birer ticari işletme, eczacının da tacir olmadığını ifade eden Başkan Ecz. Özkan, “Eczane halka en yakın sağlık bakım merkezi; eczacı da profesyonel bir sağlık meslek mensubu, toplum sağlığı danışmanıdır. Bu doğrultuda sağlık ve sosyal güvenlik sisteminin yapıtaşı olan eczaneleri koruyacak, eczacıya kazanımlar getirecek ve halkımızın ilaca sorunsuz bir biçimde erişmesini sağlayacak bir protokol talep ediyoruz. 29 Mart 2016 tarihinde yaptığımız Başkanlar Danışma Kurulu toplantısında tüm Eczacı Odalarımızın başkanlarıyla birlikte süreci değerlendirdik. Bu toplantı sonucunda tam bir mutabakatla aldığımız kararla; Sayın Çalışma Bakanı’nın kamuoyuna da açıkladığı teklifin eczanelerimizi içinde bulunduğu zor durumdan kurtarmakta yetersiz kaldığını; haklı taleplerimizin kabul edilmemesi halinde 31 Mart’ta sona erecek Protokol’ü bir kez daha uzatmayacağımızı, Protokol hükümleri gereğince sözleşmeyi feshedeceğimizi 1 Nisan itibariyle noter kanalıyla Kurum’a bildireceğimizi üzülerek ilan ediyoruz. Altını özenle çizmek isteriz ki; amacımız asla bir kaos yaratmak değildir. Biz ayakta kalmak için, yaşamak için sadece hakkımız olanı istiyoruz. Eczacıya bir can suyu kaynağı yaratmak istiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bu çerçevede taleplerimizi yeniden değerlendirmesini umduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.” Diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık