Ana Sayfa Gündem Sigara tüketimi yüzde 80 arttı

Sigara tüketimi yüzde 80 arttı

4 binden fazla kimyasal maddeyi içinde barındıran sigara nedeniyle her yıl 4.5 milyon insan yaşama veda ediyor. 30 yıl içinde ise bu rakamın 10 milyona çıkması bekleniyor. Amerika’da sigara içenlerin sayısı yüzde 30 azalırken, Türkiye’de yüzde 80 arttı. Deneyen her üç gençten biri bağımlı hale geliyor. Tütünün esrar ve eroinden 8 kat daha fazla bağımlılık yaptığını belirten Medical Park Tarsus Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. K. Adnan Usalan, sigara hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Giriş Tarihi: 11 Şubat 2015 Çarşamba 00:01
Sigara tüketimi yüzde 80 arttı

Sigara tiryakiliği, en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır. Vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ve kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı sigara, 4 binden fazla kimyasal maddeyi içinde barındırıyor. Bunlardan en az 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu ispatlandı. İnsanları sigaraya bağımlı hale getiren nikotin, kalp atışlarını hızlandırmasının yanı sıra tansiyonu yükseltir ve kanın pıhtılaşma riskini arttırır. Dumanındaki karbon monoksit gazı ise kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Dokular yeterince oksijen alamadığından da egzersizde çabuk yorulma ortaya çıkar. Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin yüzde 50'sinin, kadınlarda ise yüzde 35'inin nedeni sigaradır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 90’ının sebebidir. Bunun dışında da ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri riskini de 30 kat arttırıyor.

DENEYEN HER ÜÇ GENÇTEN BİRİ BAĞIMLI

Sigara içmek bir hastalık olarak görülmeli ve bu durumun tedavisinin yapılması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her yıl yaklaşık 4.5 milyon insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor. 20-30 yıl sonra bu sayının 10 milyona ulaşması öngörülüyor. Bu ölümlerin de yaklaşık 7 milyonunun azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olacağı tahmin ediliyor. Tütün, esrar ve eroinden 8 kat daha fazla bağımlılık yapıyor. Sigaraya başlama yaşının 11’e düştüğü günümüzde, sigarayı deneyen her üç gençten biri bağımlı hale geliyor.

KALP KRİZİ RİSKİ 10 KAT FAZLA

Sigara içenlerin kanserden ölüm oranı, içmeyenlerinkine oranla 15 ile 25 kat fazla. Sigara içmeyen ancak dumanına maruz kalanlarda ise akciğer kanseri riski 3 kat artıyor. Kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en önde gelen sebebi olmasının yanı sıra sigara içenlerin kalp krizi geçirme riski 10 kat daha fazladır. Kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riskini arttırır, bacak gangrenine neden olur. Sigara içen kadınlarda; düşük yapma, erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğurma, kısırlık, doğum kontrol hapı kullanan grupta ise kalp krizi geçirme riski yüksektir. Erkeklerde kısırlık ve iktidarsızlığa neden olurken ülser riskini arttırır. Öte yandan ciltte kuruma, sedef hastalığı, gözde katarakt ortaya çıkmasını da kolaylaştırır.

TÜRKİYE’DE SİGARA TÜKETİMİ YÜZDE 80 ARTTI

Son 20 yıla baktığımız zaman sigara tüketimi Amerika’da yüzde 30 azalırken, Türkiye’de yüzde 80 arttı. 17 milyon sigara içenin bulunduğu ülkemizde her yıl 70 ile 100 bin arası ölüm sigaraya bağlı nedenlerden dolayı yaşanıyor. Bu da günde ortalama 200-250 ölüm anlamına geliyor. Sadece bir sigara içildiğinde, ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede yanaktan emilen nikotin, beyne ulaşıyor ve eroin, kokain gibi maddelerin etkilediği merkezi uyararak bazı hormonların salınmasına neden oluyor. Bu da zevk alma, gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon artışı gibi değişikliklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Ödül gibi gelen bu değişikliklerin devam etmesi için vücudunuz daha çok nikotin istemeye başlıyor. Bu nedenle içilen sigaranın sayısı da giderek artıyor.

İÇENLERİN YÜZDE 70’İ SİGARAYI BIRAKMAK İSTİYOR

Sigara içenlerin yüzde 70’i sigarayı bırakmak istese de nikotin, psikolojik bağımlılığın yanı sıra fiziksel bağımlılık da yapıyor. Yaklaşık üç hafta süren bırakma sürecinde huzursuzluk, uykusuzluk, bazen uykuya eğilim, sinirlenme, aşırı tepki verme, kabızlık, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu dönem aynı zamanda sigara içme isteğinin en yoğun olduğu dönemdir ve genellikle kişi en çok bu dönemde zorlandığı için sigaraya yeniden başlayabiliyor. Ayrıca bu sık tekrarlanan sigara içme eylemi, günlük hayattaki çay, kahve, yemek sonrası, eğlence, arkadaş ortamı gibi birçok faaliyeti ile ilişkilendiriliyor. Dolayısıyla sigarayı bırakmaya çalışırken günlük hayattaki bazı şeyler, kişiye sigarayı hatırlatarak istek uyandırabiliyor. Bu nedenle sigarayı bırakacak kişinin bu sorunları tanıması ve nasıl çözeceğini öğrenmesi gerekiyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık