Ana Sayfa Yaşam Sigaraya bir anlam yüklemek bağımlılığı artırıyor

Sigaraya bir anlam yüklemek bağımlılığı artırıyor

Sigara bağımlılığı her yaşta başlayabilen ve kurtulması güç bir bağımlılık. Bağımlılar, zararlarının farkında olsalar bile zamanla bu kötü alışkanlığı sıradan bir alışkanlık olarak görmeye başlıyor. Sigarayı bırakmanın temelinde ise başlatan nedenleri bulmak ve bunları ortadan kaldırmak yatıyor. Acıbadem Adana Hastanesi’nden Uzman Psikolog Göksu Telmaç, sigaraya bir anlam yüklemenin bağımlılıktan kurtulmayı zorlaştırdığına dikkat çekerek, “Sigara bağımlılığı, başlama nedenleri ve yüklendiği anlamlarla bir öykü. Bu öyküyü mutlu sonla bitirmek için onu psikolojik bir destek olarak görmemek gerekiyor” diyor.

Giriş Tarihi: 26 Mart 2014 Çarşamba 15:03
Sigaraya bir anlam yüklemek bağımlılığı artırıyor

Sigara bağımlılığının altında genellikle psikolojik nedenler yatıyor ve bağımlılar zamanla sigarayı hayat mücadelesinde bir destekçi olarak görmeye başlıyor. Bedensel zararların bilincinde olan kullanıcılar, sigaraya yükledikleri anlam sayesinde yaşadıkları psikolojik rahatlamayı bu zararlara tercih etmeye başlıyor. Acıbadem Adana Hastanesi’nden Uzman Psikolog Göksu Telmaç, bağımlılar için sigaranın mutlu ya da mutsuz, stresli ya da rahat, yorgun ya da dinç tüm anlarına eşlik eden bir destekçiye dönüştüğünün altını çizerek, “Sigaraya başlama öyküsü, kişilerin duygusal anlarına ve bu anlara verdikleri tepkilere göre değişiklik gösterse de temel neden aynı; psikolojik bir destek ihtiyacı. İlk başta mutsuz anlarında sigara içen biri zaman içinde gelişen bağımlılıkla artık mutlu anlarında da sigara içme ihtiyacı duymaya başlıyor ve yıllar süren bağımlılıklar gelişiyor. Bunun önüne geçebilmek için, psikolojik destek yardımıyla bu öyküde farkındalık yaratmak ve altta yatan nedenleri ortadan kaldırmak gerekiyor” diyor. Psikolog Telmaç bağımlıların öncelikle kendilerine şu soruyu sormaları gerektiğini belirtiyor: “Beni sigaraya başlamaya iten duygusal neden neydi?”


Psikolojik bağımlılık yoksa bedensel bağımlılık daha kolay aşılıyor

Psikolog Göksu Telmaç, kişileri sigara kullanımına başlatan çevresel ve psikolojik faktörlerin benzerlerinin, yaşam boyu hemen herkesin başına gelebileceğini belirtiyor. Bağımlılıktan kurtulma aşamasındaysa önemli olan, bireyin bu duygu sıkışıklığı içerisinde neler yapması gerektiğini bilmesi. “Çaresizlikleri ve kaygıları çözebilecek bir destek bulma ihtiyacında sigaraya aslında sahip olmadığı bir anlam yükleniyor ve kısa sürede sigara bireyleri kendine bağımlı hale getiriyor” diyen Psikolog Telmaç, başlama anına geri dönmek ve daha sağlıklı destekler bulmak mümkün olmasa da, bırakmak için hiçbir zaman geç olmadığının altını çiziyor. Sigaraya duyulan psikolojik bağımlılık ortadan kalktığında bedensel bağımlılığın çok daha kolay aşıldığını belirten Psikolog Telmaç, “Henüz bedensel bağımlılık düzeyine ulaşmamış kullanıcılar bile her duygusal yoğunlukta sigara içme ihtiyacı duyuyor. Bunun nedeni yaşadıkları psikolojik bağımlılık. Önce bu psikolojik bağımlılıktan kurtulmak gerekiyor” diyor.

Kendinizi sağlıklı bir birey olma tatmininden mahrum etmeyin!

Çevresel ve psikolojik yaşam kalitesinin artmasında sigarayı bırakmanın çok önemli olduğunu dile getiren Psikolog Telmaç, bağımlılıktan kurtulmak için duygusal yoğunlukta daha sağlıklı destek mekanizmalarına yönelmek gerektiğini ifade ediyor. Telmaç, “Örneğin, kişi kendini mutsuz ya da stresli hale getiren bir durumla karşılaştığında spor yapmayı ya da sosyalleşmeyi seçebilir. Bu şekilde ruhen ve bedenen daha sağlıklı bir birey olmanın tatminini de yaşayacaktır” diyor.

“Her çekilen dumanda sizi hastalık ve ölüme götüren bir şeyin elini tutmak yerine, yaşama sarılın ve sağlıklı yaşamaktan kendinizi mahrum etmeyin” diyerek sigarayı bırakma kararının asla ertelenmemesi gerektiğini belirten Psikolog Telmaç, “Bağımlılıklara geri dönmemek, onları bırakmaktan daha zor. Sigara içmeden geçen uzun bir aradan sonra duygusal yoğunluğun yaşandığı bir anda yeniden sigaraya sarılmak, tamamen psikolojik bir bağımlılığın sonucu. Hayatta zor zamanlar mutlaka yaşanacaktır ve her zor zamanda yeniden bu alışkanlığa geri dönmemek için bırakma sürecinde dikkatli olmak ve gerekirse psikolojik destek almak gerekiyor” diyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’u mobil oyun oynuyor

Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’u mobil oyun oynuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık